Svetozár Hurban-Vajanský
slovenská, 1848 - 1916 |
Životopis
Svetozár Hurban-Vajanský, vlastním jménem Svetozár Miloslav Hurban (16. ledna 1847, Hlboké – 17. srpen 1916, Martin) byl slovenský spisovatel, publicista, literární kritik a politik.
Narodil se jako nejstarší syn Jozefa Miloslava Hurbana a jeho manželky Anny Hurbanové, roz. Jurkovičové. Vystudoval právnickou akademii v Bratislavě. Pracoval jako koncipient v Trnavě, Budapešti, Bratislavě i Vídni a poté si otevřel vlastní právní praxi ve Skalici. V roku 1875 se oženil s Idou Dobrovitsovou.
V roce 1878 byl povolán do armády. Později se stal redaktorem Národních novin v Martine a později jejich šéfredaktorem. Působil jako spolupracovník časopisu Oro, roku 1881 obnovil vydávání časopisu Slovenské pohľady, okolo kterého se soustředil slovenský literární a kulturní život. Od roku 1894 byl též tajemníkem ženského spolku Živena.
Vícekrát byl za svoji novinářskou a publicistickou činnost vězněn. Pochován je na Národním hřbitově v Martině. Náhrobek navrhl Dušan Jurkovič.
Svojí literární tvorbou se řadí mezi autory slovenského realismu. Většinu děl napsal ve slovenštině, ale psal též německy a jeho manželka část jeho prací přeložila do němčiny. Ve svých dílech reagoval na soudobé společenské problémy, věnoval se i problematickým vztahům jednotlivce a národa nebo i boje za zachování národa. Zpočátku se věnoval zejména psaní poezie, později se věnoval i próze a překladům.
Zdroj životopisu: Wikipedie
Svetozár Hurban-Vajanský - knihy
- Podivíni. Prózy IV 1992
- Koreň a výhonky I. 1962
- Besedy a dumy. Sväzok II. 1884
- Výbor z lyriky 2011
- Koreň a výhonky II 1962
- Výber z poézie 1956
- Čo ľud môj cíti... 1971
- Tatry a more - Verše I 1985
- Sobrané diela Svetozára Hurbana Vajanského sväzok XII. 1932
- Novely 1899
- Zpod jarma 1884
Žánry autora
Poezie Novely Biografie a memoáry Literatura naučná Literatura faktu O literatuře Fejetony, eseje Romány Povídky Literatura slovenská
Štítky z knih
korespondence slovenská literatura výbor z díla literární kritika milostná korespondence fragmenty rukopisů