Suzanne Prou

francouzská, 1920 - 1995

Nahrávám...

Životopis

Suzanne Prou, francouzská spisovatelka a militantní odpůrkyně antisemitismus.

Paní Prou napsala dvě desítky románů. Nejznámější je "La Terrasse des Bernardini," nebo "Terasa Bernardiniů," vyšla v roce 1973 a vyhrála cenu Renaudot, jednu z několika francouzských literárních ocenění, kterou za svůj život obdržela.

Její první román, "Les Patapharis", který se objevil ve Francii v roce 1966 a byl později vydáván v angličtině jako "Aféra Pataparist," vyhrála cenu Femina. Její poslední kniha, "L'Album de Famille," vyšel v roce 1994.

Suzanne Prou zažila spoustu různých zajímavých zážitků. Během německé okupace Franciese postavila proti antisemitickým projevům, pomáhala produkovat podzemní noviny. Následně byla vyznamenána Hvězdou cti.

Po celý život byla horlivou stoupenkyní feminismu a zastánkyně lidských práv. V roce 1994, v dlouhodobém programu o AIDS, který byl vysílán na všech kanálech francouzské televizi, vypověděla příběh své vnučky Ericy, která na tuto nemoc zemřela.

Narodila se v roce 1920 jako Suzanne Doreau, dcera důstojníka, a učitelky, ve vesnici nedaleko St-Tropez na francouzské Riviéře. Vyrůstala částečně v Alžírsku a Indočíně, následovalo vysokoškolské studium ve Francii - v Marseille a Aix-en-Provence - obdržela titul v magistra literatury v roce 1942 a nějaký čas působila jako učitelka

Její manžel, Charles Prou, zemřel dříve. Vzali se v roce 1944 a měli dceru, Anne-Francoise.

Zdroj životopisu: www.nytimes.com

Populární autoři: