Steven Billy Mitchell

Andy McNab pseudonym

anglická, 1959

Nahrávám...

Životopis

Steven Billy Mitchell DCM MM (*29. prosince 1959, Londýn), známější pod pseudonymem AndyMcNab, je britský voják speciálních jednotek SAS řeckého původu, který se stal spisovatelem. McNab není jeho pravé jméno, ale pseudonym, který používá kvůli své bezpečnosti.Andy, který byl nalezen v igelitové tašce jako nemluvně před vchodem do jedné londýnské nemocnice, vyrůstal v londýnské čtvrti Peckham. V dětství měl pár menších konfliktů se zákonem, a proto se v 16 letech rozhodl, že půjde k armádě. Chtěl létat s vrtulníkem, ale na to neměl ani talent, ani vzdělání. (Jistý výcvikový důstojník mu řekl, že by leda tankoval palivo…) (viz Okamžitá akce) Proto se dal k Royal Green Jackets - Královským Zeleným Blůzám.
Po několika letech, kdy mimo jiné navštívil Severní Irsko (tam zažil svou první přestřelku) a Gibraltar, mu přestaly vyhovovat nařízení, kdy si např. musel zažádat i o povolení ke koupi nábytku u nadřízeného. (viz Okamžitá akce) Pokusil se přejít ke speciální jednotce SAS. McNab uspěl ve výběrovém řízení na druhý pokus v roce 1984. Mezi lety 1984-1990 procestoval mnoho zemí světa (Botswana, Belize, znovu Severní Irsko, Kolumbie…).
2. srpna 1990, kdy irácká armáda vtrhla do Kuvajtu, se začal SAS regiment chystat na pouštní operace. Jelikož Andyho eskadra B měla zrovna půlroční CT turnus, tak se do Iráku dostala až v prosinci 1990. 17. ledna, když začala operace Pouštní bouře, Irák začal střílet raketami SCUD na Izrael s cílem rozvrátit síly koalice. Kdyby se Izrael aktivně zapojil do války s Irákem, hrozilo by vystoupení arabských států z koalice. Andymu bylo přiděleno velení osmičlenné hlídky Bravo Two Zero, která měla najít a pokud možno zneškodnit rakety SCUD a přerušit pozemní komunikaci mezi Bagdádem a severozápadním Irákem. Hlídka byla vysazena v noci 22. ledna 1991 téměř 300 km za nepřátelskými liniemi. Hned druhý den však byla prozrazena mladým pasáčkem koz a při ústupu zahynuli tři muži a čtyři, včetně McNaba, padli do zajetí. Pouze jediný unikl. Zajatci museli vydržet následné drastické mučení a vyslýchání.
Po několika měsíční rekonvalescenci se McNab vrátil zpět do služby k SAS a v roce 1993 natrvalo odešel. V témže roce také vydal svůj bestseller Bravo Two Zero (v Česku vyšla pod názvem Konečná stanice Bagdád), který pojednával právě o neúspěšné hlídce. Dva roky poté pak vydal knihu Immediate Action (Okamžitá akce), která je vlastně jeho životopis až do roku 1990. Jelikož knihy sklízely úspěch stal se spisovatelem. Jeho první román Remote Control (Dálkové ovládání) vyšel v roce 1998 a poté následovaly další.

Zdroj životopisu: https://bit.ly/2XOiqZ1; https://bit.ly/2LyYaIp

Populární autoři:

Bertrice Small

1937 - 2015