Stephen Fry

britská, 1957

Nahrávám...

Životopis

Je synem fyzika a vynálezce Alana Frye. Vyrůstal se starším bratrem Rogerem a mladší sestrou Jo střídavě v Londýně a v norfolském Bootonu, kde rodina vlastní velkou usedlost. Během studií na Cambridge University působil spolu s Emmou Thompsonovou, Tonym Slatterym, Martinem Bergmannem a Hughem Lauriem v divadelním souboru Footlights. V autorské dvojici s Lauriem napsali revui The Cellar Tapes (1981) uvedenou mj. na Edinburghském festivalu a během tříměsíčního turné po Austrálii.
V roce 1984 byl angažován k přepsání muzikálu Noela Gaye Me and My Girl, což mu vyneslo značný honorář a nominaci na cenu
Tony 1987. Svůj literární talent nasměroval do několika oblastí - na psaní do prestižních periodik (např. týdenní sloupky v deníku Daily Telegraph, články v časopise Arena), do rozhlasu a TV, kde byl během 80. let velmi plodným autorem a interpretem. Na TV obrazovce si získal popularitu především úlohou Lorda Melchetta v komediálním seriálu Blackadder II (1986, Černá zmije - ČTV) a postavou komorníka Jeevese ve variaci na woodehouseovskou literární klasiku Jeeves and Wooster (1990-93, Jeeves a Wooster).

Vystoupil v řadě dalších seriálů, např. Alfresco (1983), Happy Families (1985, Šťastné rodiny), Saturday Live (1986), This Is David Lander (1988, To je David Lander). Současně účinkoval na jevišti, mj. v hrách Alana Bennetta Forty Years On (1984), Simona Graye The Common Pursuit (1988) a Michaela Frayna Look Look (1989). Do mezinárodního povědomí vstoupil až v 90. letech, kdy se objevil s dalšími dlouholetými přáteli (mj. Hugh Laurie, Kenneth Branagh, Emma Thompsonová) v ironické komedii Petrovi přátelé (r. K. Branagh), kde vytvořil titulní postavu mladého homosexuálního aristokrata Petera, na jehož zámku se uskuteční novoroční setkání jeho někdejších spolužáků z koleje.

Další titulní úlohou, kterou otevřeně demonstroval svou homosexuální orientaci a jež mu vynesla nominaci na Zlatý glóbus 1997, byla role dekadentního britského spisovatele, o jehož vztahu s mladým aristokratem (Jude Law) pojednává životopisný snímek Oscar Wilde (r. B. Gilbert). Je autorem románů The Liar (1992, Lhář), The Hippopotamos (1994, Hroch) a Making History (1997, Tvořit dějiny) a autobiografické knihy Moab Is My Washpot (1997), jakož i sbírky své rozhlasové a novinářské tvorby. Namluvil na audiokazety své romány, ale i literární díla jiných autorů ( J. K. Rowlingová, Roald Dahl, Tom Sharpe, E. M. Forster). Významná je i jeho charitativní činnost. Na Dundee University, kde působí jako rektor, získal čestný doktorat (1995). Byla oficiálním hostem MFF v Karlových Varech 2002.

Zdroj životopisu: http://zivotopis.osobnosti.cz/stephen-fry.php

Populární autoři:

Charles Darwin

1809 - 1882