Štěpán Vlašín

česká, 1923 - 2012

Nahrávám...

Životopis

PhDr. Štěpán Vlašín, CSc. (*23. prosince 1923, Náměšť nad Oslavou – †19. ledna 2012, Brno) byl český literární kritik a historik. Za 2. světové války byl nuceně nasazený v Královopolské strojírně v Brně. Po válce studoval češtinu a filozofii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Pak se z něj stal učitel na gymnáziu, na průmyslových školách, nějaký čas také přednášel na Vojenské akademii v Brně. Od roku 1954 učil na Vysokém učení v Brně marxistickou filozofii a vedl Ústav české literatury. Kromě akademického života byl Vlašín jako člen KSČ činný i v politice. Byl poslancem Národního výboru města Brna a předsedal jeho kulturní komisi. Pracoval také v Socialistické akademii. Do důchodu odešel po roce 1990.

Štěpána Vlašína obklopovala literatura po celý život. Četl produkci celonárodní, ale i regionální díla méně známých autorů, mezi nimiž hledal talenty. Psal nejen odborné literárněvědné práce, ale i tisíce recenzí a kritik současné literatury. Dokonce i jeho ženy měly co do činění s knihami. První žena Vlasta Vlašínová se věnovala ruské literatuře, druhá byla Drahomíra, literární historička.
Vlašín přispíval do mnoha deníků a časopisů. Byly mezi nimi Host do domu, Rovnost, Nová mysl, Rudé právo, Estetika, Impuls, Česká literatura, Kulturní tvorba, Literární archiv, Kmen, Universitas, Věda a život, Brněnský večerník, Nové knihy, Lidová demokracie a další odborné i regionální periodika. Připravoval i programy a pásma pro Český rozhlas.

Zdroj životopisu: http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0t%C4%9Bp%C3%A1n_Vla%C5%A1

Populární autoři:

George Gamow

1904 - 1968
Karel Čapek

1890 - 1938