Koupit knihy

Simona Oktábcová

česká, 1961


Nahrávám...

Životopis

Simona Oktábcová, narozena roku 1961, patří k významným osobnostem české režijní dokumentární tvorby. Tento obor také vystudovala na FAMU společně se scénáristikou. Má akademický titul Mgr. Významnou měrou právě scénáristickou a režijní se podílela na mnoha dokumentárních pořadech České televize.

Svou televizní činnost započala již na sklonku 80. let, kdy se režijně podílela na magazínu pro kutily a zahrádkáře RECEPTÁŘ NEJEN NA NEDĚLI, pro nejmenší diváky svůj podpis zanechala na oblíbeném nedělním pořadu STUDIO KAMARÁD. Od počátku 90. let natáčí nejrůznější dokumentární filmy, mezi které patří např. z roku 1991 DOMOV MÁŘÍ MAGDALÉNY či portrét zpěváka Štěpána Raka s prostým názvem ŠTĚPÁN RAK z roku 1995.

Na svém kontě má režírování mnoha dílů cyklu, jenž poodhaluje nitro a soukromí našich uměleckých osobností – TŘINÁCTÁ KOMNATA, v rámci natáčení tohoto cyklu se sešla např. s Ivanou Pavlovou – Hoblovou, Janem Antonínem Duchoslavem, Jitkou Zelenohorskou, Dušanem Kleinem, Petrem Jandou či Stanislavem Fišerem. Mezi další televizní cykly, na nichž se Simona Oktábcová podílela, patří také GEN. Pro Febio např. zachytila portrét herce Jiřího Sováka – v roce 1995. Naše sportovní hvězdy představila v cyklu SLÁVA VÍTĚZŮM, je podepsaná také pod cyklem LAPIDÁRIUM.

Simona Oktábcová se často objevuje v porotách nejrůznějších filmových soutěží. V červnu 2007 např. předsedala porotě 54. ročníku soutěže neprofesionální filmové tvorby s názvem Český lvíček, která se konala v Roškotově divadle v Ústí nad Orlicí. V roce 2009 byla předsedkyní poroty soutěže amatérských filmů v Tachově (krajské kolo).

Mnoho let své dokumentární a reportážní práce zasvětila pátráním po osudech českých hereckých hvězdiček. Od poloviny 90. let průběžně natáčí cyklus OSUDY HVĚZD, v nichž televizním divákům přiblížila život těch, jimž dětská léta před filmovou kamerou hodně dala, i v mnoha případech hodně vzala. Na základě tohoto cyklu vycházely v českých periodicích články Simony Oktábcové (např. v TV Revue, Týdeník Televize) s rozhovory těchto bývalých dětských hereckých tváří. Interview dělala např. s představitelkou slavného Metráčka Markétou Světlíkovou, jedním z Kamarádů Antonínem Navrátilem, setkala se také s Lucií – postrachem ulice alias Žanetou Fuchsovou, Barčou školou povinnou neboli Michaelou Kudláčkovou, Renátou Maškovou známou z filmu Přijela k nám pouť a dalšími. Příběhy některých z těchto dětských hvězd vyšly v roce 2008 pod záštitou České televize v knižní formě pod názvem DĚTSTVÍ PŘED KAMEROU: PŘÍBĚHY SLAVNÝCH DĚTSKÝCH HVĚZDIČEK.

Z reportážních rozhovorů, které lze nalézt v hojné míře na webové síti, zmiňme např. ENDORFIN, TO JE MOJE DROGA. Nachází se na webových stránkách Klubu přátel Vl. Hrona a jedná se o reportáž s tímto umělcem od Simony Oktábcové. Na webovém portálu idnes si mohou návštěvníci přečíst pro změnu rozhovor s režisérkou Irenou Pavláskovou pod názvem IRENA PAVLÁSKOVÁ: ŽENA, KTERÁ SE UMĚLA ROZVÉST.

Režisérská i reportážní a novinářská činnost Simony Oktábcové je vskutku velmi bohatá. Vyjma zmíněných televizních cyklů je autorkou též samostatných reportáží a dokumentárních filmů, např. v Rusku natáčela dokument MALÁ ZPRÁVA Z VELKÉ ZEMĚ, rovněž dělala reportáž ze zákulisí olympiády v Sydney. V magazínu MAXTREME se pro změnu zaměřila na extrémní sporty – motokros, base jumping, snowboarding atd. V cyklu s názvem U NÁS V EVROPĚ cestovala po Itálii, Lucembursku a Finsku, kde natáčela portréty lidí z nejrůznějších profesí a různých osudů – vědce, umělce, vozíčkáře, sociální pracovníky a stavaře. Výsledkem bylo pět patnáctiminutových dokumentů, v každém díle byl obsažen osud představitelů jednotlivých povolání ve všech tří zemích.

Z práce Simony Oktábcové čiší velké nadšení a láska k její práci, do níž vkládá naprosté maximum. Její všestranná činnost je velkým obohacením pro milovníky dokumentárních filmů.
(zdroj životopisu: www.fdb.cz/lidi-zivotopis-biografie)

Přidat ocenění

Ocenění

U autora není zatím žádné literární ocenění.

Populární autoři:

Charles Darwin

1809 - 1882
Johanna Lindsey

1952 - 2019