Sergej Timofejevič Aksakov

ruská, 1791 - 1859

Nahrávám...

Životopis

Sergej Timofejevič Aksakov byl ruský překladatel, literární a divadelní kritik a esejista. Narodil se v roku 1791 v Ufě, kde v rodinném sídle strávil své dětství. Pocházel ze starého šlechtického rodu.
Už na střední škole se aktivně podílel na výrobě ručně psaných literárních časopisů. Po maturitě odjel do Moskvy a následující rok se přestěhoval do Petrohradu. Nejdříve byl znám jako překladatel (Sofoklés, Molière). Od roku 1826 byl cenzorem v Moskvě. Jeho statek Abramcevo u Moskvy se stal díky jeho synům centrem slavjanofilského hnutí; on sám však zaujímal umírněnější stanoviska.
Už jeho prvotina Buran (Sněhová bouře - 1834) naznačila tematický okruh jeho zájmů: sepětí člověka a přírody, vesnice a rodinné zázemí; odtržení od přírody vede člověka k sebezničení. V této tendenci pokračují i jeho lovecké a rybářské povídky (Zápisky o rybolovu - 1847, Zápisky lovce z Orenburské gubernie - 1852 a Lovcova vyprávění a vzpomínky na různé lovy - 1855), které jsou zaplněné návody a věcnými detaily, vyjadřuje své pojetí přírody a vytváří most k filozoficko-morfologické podstatě svých stěžejních děl: Semejnaja chronika (Rodinná kronika - 1856 a Dětství Bagrovova vnuka - 1858), které v kronikové posloupnosti líčí příhody autorova syna a jeho rodiny. Tato díla se stala základem žánru ruské románové kroniky. Aksakov zemřel v Moskvě dne 12. května 1859.

Zdroj životopisu: Slovník ruských, ukrajinských a běloruských spisovatelů, pol

Populární autoři:

Charles Bukowski

1920 - 1994