Koupit knihy

Sergej Georgijevič Kara-Murza

ruská, 1939


Nahrávám...

Životopis

Sergej Georgijevič Kara-Murza je sovětský a ruský vědec, vzděláním chemik. Zabýval se metodologií vědy a systémovou analýzou. Teoretik vědy, sociolog, politolog, publicista, autor řady knih a kritik liberálních reforem. Hlavní vědecký pracovník Institutu společensko-politických studií Ruské Akademie věd. Zabývá se výzkumem krizí a teorií vědy. Dílo 'Sovětská civilizace' je zařazeno k dílům 'klasika ruského vědomí'. Dílo 'Manipulace vědomím' je na některých ruských vysokých školách součástí výuky sociologie.
S. G. Kara-Murza se narodil v roce 1939. Otec odešel na začátku války jako dobrovolník do vojska, rodina byla evakuovaná do Kazachstánu. V letech 1956-1961 studoval chemii na Lomonosově moskevské státní univerzitě. V letech 1961-1968 vědecký aspirant a spolupracovník v Institutu chemie přírodních sloučenin AV SSSR a Institutu organické chemie AV SSSR. V letech 1966-1968 a 1970-1972 pracoval na Kubě. Od roku 1968 zaměstnanec Ústavu dějin přírodních věd AV SSSR, po návratu z Kuby se začal věnovat politické vědě. V letech 1986-1991 člen vědeckých skupin při ÚV KSSS. Od roku 1990 hlavní vědecký pracovník a vedoucí oddělení udržitelného rozvoje na Ministerstvu vědy a průmyslu RF. Od roku 2012 hlavní vědecký spolupracovník Institutu společensko-politických studií RAV a profesor na katedře Státní politiky na fakultě Politologie na Lomonosově moskevské státní univerzitě. Od roku 2013 je generálním ředitelem Střediska studií krizové společnosti.
V době perestrojky se zabýval rozborem systémů s překračováním mezí vědeckých metod. V letech 1988-1996 vyučoval na vysokých školách ve Španělsku.
Jeho dědeček Sergej Georgijevič Kara-Murza byl v době Ruské říše významný moskevský právník. Jeho otec byl ruský dějepisec a sinolog, matka učitelka. Jeho dcera je vědeckou pracovnicí a syn malířem a vysokoškolským učitelem.
S. G. Kara-Murza je autorem řady prací v oblasti chemie, teorie vědy a společenských věd. Příznivě hodnotí náboženství, především pravoslaví a dobu Sovětského svazu. Naopak velmi kriticky se staví k liberální ideologii, kterou považuje za slepou uličku z toho důvodu, že pomocí ideologie a manipulací vědomím zbavila člověka názorové svobody. Privatizaci v socialistických zemích považuje za největší vyvlastňovací akci v dějinách lidstva, za vojenskou operaci, jejímž cílem byla likvidace tradiční společnosti.(zdroj životopisu: ru.wikipedia.org/wiki/Кара-Мурза,_Сергей_Георгиевич)

Přidat ocenění

Ocenění

U autora není zatím žádné literární ocenění.

Populární autoři:

Jules Verne

1828 - 1905