Sergej Alexandrovič Jesenin

ruská, 1895 - 1925 statistiky

Nahrávám...

Životopis

Sergej Alexandrovič Jesenin byl významný ruský básník počátku 20. století.

Sergej A. Jesenin pocházel z rolnické rodiny žijící v Rjazaňské gubernii. Jako dítě byl vychováván na vesnici v nábožensky založené rodině svých prarodičů (z matčiny strany). Navštěvoval zemskou selskou školu v Konstantinově a dvouletou školu pro učitele v Spas-Klepikach. Měl se stát učitelem, ale v roce 1912 odjel k otci do Moskvy s rozhodnutím stát se básníkem.

Sergej Jesenin zprvu pracoval jako dělník, tiskárenský korektor. V letech 1913–1915 studoval na Lidové univerzitě Šaňavského ve snaze doplnit si vzdělání. Hodně četl, publikoval první básně.

Velký význam pro jeho tvorbu mělo přestěhování do Petrohradu, setkání s tamními básníky a uvedení do literárních časopisů a salonů. Jako manžel americké tanečnice Isadory Duncanové pobýval v letech 1922–23 v cizině.

Bohémský způsob života, trýznivé hledání vnitřní jednoty v rozkolísaném světě, nepřízeň oficiální kritiky, to vše působilo negativně na zdravotní stav básníka. Léčil se v psychiatrickém sanatoriu u Moskvy, poté odjel do Leningradu. Jeho stav se však nezlepšil, nezbavil se duševní trýzně a nakonec v roce 1925 ukončil svůj život sebevraždou.

Zdroj životopisu: spisovatele.cz

Populární autoři: