Ryszard Kapuściński

polská, 1932 - 2007

Nahrávám...

Životopis

Narodil se ve východním Polsku - dnešním Bělorusku. Vystudoval polonistiku a historii na varšavské univerzitě. V šedesátých a sedmdesátých letech byl dopisovatelem v Africe, Asii a Latinské Americe. Patří k nejpřekládanějším polským autorům.

Narodil se v učitelské rodině. V létě 1940 utekl spolu s matkou ze Lvova před deportacemi na Sibiř. Otec byl jako záložní důstojník povolán do armády na jaře 1939 a odjel do polského vnitrozemí. Bojoval na západní frontě, posléze padl do sovětského zajetí. Hnán ve velké zajatecké koloně na východ směrem ke Katyni a Starobilsku utekl spolu s několika druhy během průchodu lesem. Převlečen za poleského venkovana (Polesí je region na pomezí Polska a Běloruska) se nakrátko vrátil na podzim do Pińsku, obsazeného již sovětským vojskem, aby se viděl se ženou a dětmi. Ryszard Kapuściński strávil válku v Sierakowě, v Kampinoském pralese, nedaleko vsi Palmiry.

V 17 letech debutoval básněmi v týdeníku Dziś i jutro (Dnes a zítra). Maturoval v roce 1950 na varšavském gymnáziu Stanisława Staszica. V roce 1956 absolvoval historii na Varšavské univerzitě. Novinářskou dráhu zahájil v novinách Sztandar Młodych (Standarta mladých). V roce 1956 obdržel první cenu – Zlatý kříž za zásluhy – za reportáž To też jest prawda o Nowej Hucie (To je také pravda o Nové Huti) popisující těžké životní podmínky dělníků na socialistické stavbě hutnického kombinátu Nowa Huta nedaleko Krakova. Z novin odešel v roce 1958 po odvolání redakce za podporu týdeníku Po prostu (Prostě), který byl kritický vůči státním úřadům.

Přešel do týdeníku Polityka. Od roku 1962 pracoval pro polskou tiskovou kancelář PAP jako stálý zahraniční korespondent Africe, Latinské Americe a Asii. Dokumentoval pád císařství v Etiopii a Íránu. Od roku 1974 působil v týdeníku Kultura.

V roce 1987 uvedlo londýnské divadlo Royal Court Theatre scénickou adaptaci knihy Cesarz (Císař), která popisuje pád režimu Haile Selassie v Etiopii (později hra byla uvedena i v Polsku). Celkově obdržel přes 40 cen a vyznamenání.

Zdroj životopisu: kniha

Populární autoři: