Rupert Sheldrake životopis

anglická, 1942

Životopis

Rupert Sheldrake, Ph.D. (* 28.6.1942 Newark, Trentu Anglie) je anglický biochemik, fyziolog rostlin a výzkumník v oblasti parapsychologie, který vyvinul koncept tzv. morfické rezonance a týkají se témat jako je vývoj a chování živočichů a rostlin, paměti, telepatie, vnímání a poznávání obecně.

Vystudoval přírodovědu v Cambridgi a filosofii na Harvardu, kde byl spolužákem Franka Knoxe.
Doktorát z biochemie získal v roce 1967 na Universitě v Cambridgi. Ve stejném roce se stal vedoucím výzkumu biochemie a buněčné biologie na Clare College v Cambridgi, kde zůstal do roku 1973.
Poté se coby výzkumník Královské společnosti věnoval v Cambridgei bádání v oblasti vývoje rostlin a stárnutí buněk.
V letech 1974-78 působil jako hlavní fyziolog v Mezinárodním institutu pro výzkum zemědělských plodin semiaridních tropických oblastí (International Crops Research Institute for the Semi-Arid Tropics, ICRISAT) v Haidarábádu v Indii. Zabýval se zde fyziologií tropických luštěnin. Pro ICRISAT pracoval coby konzultant až do roku 1985. za pobytu v Indii, strávil rok a půl v ášramu Fr Bede Griffiths v Tamil Nadu, kde napsal první knihu, New Science of Life.

V letech 2005-10 byl ředitelem Perrott-Warrick projektu , financovaného z Trinity College v Cambridge. Je také členem Institutu poznávací věd, poblíž San Francisca a hostující profesor a akademický ředitel programu komplexní přístup na Graduate Institute v Connecticutu.

Žije v Londýně se svou manželkou Jill Purce a dvěma syny.

Vystupoval v mnoha televizních pořadech v Británii a v zámoří, často účastnil BBC a dalších rozhlasových programů. Psal do novin jako The Guardian, kde měl pravidelný měsíční sloupek, The Times, Sunday Telegraph a Daily Mirror a Daily Mail, Sunday Times, Times, Times Educational- doplnění vysokoškolského vzdělání a literární příloha, přispíval do různých časopisů, včetně New Scientist. (zdroj životopisu: kniha)

Ocenění