Rudyard Kipling životopis

britská, 1865 - 1936

Životopis

Joseph Rudyard Kipling (30.12.1865 Mumbai, Indie – 18.1.1936 Londýn) byl anglický básník, romanopisec, povídkář a novinář.

Narodil se v indické Bombaji do umělecky orientované středostavovské rodiny. Jeho otec vyučoval na umělecké škole, později působil jako správce muzea v Paňdžábu. Už od malička byl seznámen s hindustánským jazykem prostřednictvím domorodých sluhů, kteří ho obklopovali.

V šesti letech poslali rodiče chlapce spolu s jeho sestrou Beatricí do Anglie k příbuzným, aby tam získali na levných soukromých školách výchovu a vzdělání. Malý Rudyard tam strávil celkem pět nešťastných let, které později umělecky ztvárnil v některých svých knihách. Plánovanou vojenskou kariéru Kiplingovi překazila jeho krátkozrakost a studium na univerzitě zase vyžadovalo příliš vysoké finanční zajištění, tudíž se Kipling vrátil k rodičům do Indie. Zde se stal pomocníkem šéfredaktora místních anglických novin (1882-1889), ve kterých mu vyšly první básně a povídky. Během té doby získal znalosti ze života různých společenských vrstev v Indii, ke které tenkrát náležel rovněž Pákistán, Bangladéš a Barma.

Ve 42 letech si to Kipling oklikou namířil zpátky do Londýna – přes Barmu, Japonsko, Singapur a Honkong. Cítil se osamělý. Zanedlouho si našel manželku, Američanku Caroline Balestierovou. Ale ani ta jej nezbavila charakteru samotáře. Kipling žil poté až do roku 1896 s rodinou v Americe. Jako novinář Kipling hodně cestovat, byl i dopisovatelem z búrské války. V roce 1902 se usadil v Sussexu a často navštěvoval jižní Afriku.

Kiplingova tvorba si získala poctu a uznání. Stal se prvním anglickým spisovatelem, který získal Nobelovu cenu za literaturu (1907), mimo jiné byl jmenován básníkem laureátem. Kipling je autorem řady povídek, románů a básní souvisejících s tématikou britské nadvlády v Indii – myšlenkově souhlasil s kolonialismem a podporoval jeho civilizační poslání a povinnost, věřil v nadřazenosti evropské civilizace.

Ve své poezii, kterou začal tvořit již jako student, vynikl baladicko-hymnickou formou. Verše vkládal do různých sbírek nebo do svých prozaických děl. Existuje mnoho výborů Kiplingových básní. Ještě v Indii publikoval Kipling některé své povídky, v nichž se střetávají různé kultury a přístupy k životu. Vrcholnými Kiplingovými díly jsou alegorické prózy pro děti, které jsou přitom přitažlivé i pro dospělé. Největší popularitě se dodnes těší dvoudílný soubor povídek První Kniha džunglí a Druhá kniha džunglí. Nejzdařilejším Kiplingovým románem je Kim.

Když Kiplingovi v 1. světové válce zemřel syn, jeho tvorba ztratila dřívější nadšení a elán. Kipling zemřel roku 1936. (zdroj životopisu: ld.johanesville.net)

Ocenění (1)

1907 - Nobelova cena za literaturu