Ronald Reagan

americká, 1911 - 2004

Nahrávám...

Životopis

Než se začal věnovat politice, byl budoucí 40. prezident USA filmovým hercem, který natočil přes padesát filmů v hollywoodské produkci. Byl členem hereckých odborů a aktivně se bral za sociální práva herců. Několik let působil ve funkci republikánského guvernéra státu Kalifornie.

Vrcholu své kariéry dosáhl, když byl v roce 1981 zvolen prezidentem USA. Během osmi let své prezidentské funkce se Reaganovi podařilo především pozvednout sebevědomí Američanů, nalomené vietnamskou válkou, aférou Watergate a kauzou amerických rukojmí v Teheránu.
V ekonomické politice vyhlásil omezování federálních výdajů a podporu podnikání. Jeho zahraniční politika byla silně protikomunistická. Reagan podporoval zbrojení proti SSSR a poskytoval konkrétní pomoc všem jeho odpůrcům, např. vládám Afghánistánu a Nicaraguy.
Významným krokem k uvolnění napjaté situace mezi USA a SSSR bylo podepsání dohody s M. Gorbačovem o odstranění všech nukleárních raket středního doletu, k němuž došlo v prosinci 1987 ve Washingtonu.

Ronald Reagan zemřel na zápal plic 5. června 2004.

Zdroj životopisu: Lexikon osobností 20. století

Populární autoři:

Carl Sagan

1934 - 1996
Bertrice Small

1937 - 2015