Roger Zelazny

americká, 1937 - 1995

Nahrávám...

Životopis

Roger Zelazny, celým jménem Joseph Christopher Zelazny (* 13.5.1937, † 14.6.1995) byl americký básník a spisovatel fantasy a sci-fi povídek a novel s polskými kořeny.
Narodil se v Euclidu v Ohiu jako jedáček. Jeho otec Joseph Frank Zelazny (Żelazny) byl Polák a jako mladý emigroval do USA, kde se v Chicagu seznámil se svou budoucí ženou Josephine Sweet. V letech 1955–1959 studoval na Western Reverse University v Clevelandu (kterou ukončil jako bakalář z angličtiny) a na Columbia University v New Yorku se specializací na alžbětínské drama (kde studium ukončil jako magistr, M.A.). V letech 1962-1969 pracoval Zelazny jako zaměstnanec zdravotní a sociální pojišťovny v Clevelandu a v Baltimore. V roce 1969 se zcela dal na literární dráhu a stal se spisovatelem na volné noze. Ve svých 38 letech se přestěhoval do Santa Fé, kde žil až do své smrti.

Zelaznyho největší tvůrčí období spadá do 60. a 70. let. První povídku – Vášnivá hra (Passion Play – Amazing, 8/62) publikoval Zelazny v roce 1962 a do konce svého života napsal více jak 150 povídek a přes 50 knih. Mezi Zelaznyho nejlepší díla patří Pán světla (Lord of Light, 1967), Tento nesmrtelný (This Immortal, 1966), Bytosti světla a temnot (Creatures of Light and Darkness, 1969), série o Amberu a pochopitelně spousta vynikajících povídek a novel jako Alej prokletí (Damnation Alley).

Zelazny je považován za představitele směru New Wave. Staví na propracovaném psychologickém profilu postav, stejně jako na zasazení děje. Charakteristickým rysem jeho děl je zamlžování rozhraní mezi fantasy a science fiction. Některé z jeho nejlepších románů jsou založeny na mytologiích různých kultur. Jeho Pán světla staví na Hinduismu, Egyptští bohové a bohyně figurují v Bytostech světla a temnot, zatímco Oko kočky (Eye of the Cat) obsahuje části navažského náboženství a folklóru. Třebaže Amber spadá do období nové vlny, určitě do ní vůbec žánrově nepatří.

Zelazny za svou práci získal mnoho ocenění včetně šesti Hugů, udělovaných fanoušky, tří Nebul, které dostal od Asociace science fiction spisovatelů, a dvou cen Locus.

14. června roku 1995 zemřel Roger Zelazny v nemocnici Sv. Vincenta na selhání ledvin úzce spojené s rakovinou.

Zdroj životopisu: ld.johanesville.net