Robert B. Parker

americká, 1932 - 2010

Nahrávám...

Životopis

Robert Brown Parker (*17. září 1932, Springfield, Massachusetts, USA - †18. leden 2010, Cambridge, Massachusetts, USA), jeden z komerčně nejúspěšnějších spisovatelů detektivního žánru.
Jeho nejslavnějšími díly bylo 40 románů o soukromém detektivovi Spenserovi. Na kontě má kromě desítek vlastních knih i dokončený poslední román klasika Raymonda Chandlera Případ z Poodle Springs. Parker byl ve své tvorbě ovlivněn především autory tzv. drsné školy, kromě zmíněného Raymonda Chandlera také Dashiellem Hammetem a Rossem Macdonaldem.
Další postavou, kterou Parker vytvořil, byl Jesse Stone, bývalý detektiv, který začíná novou kariéru jako policejní šéf v malém městě New England. V letech 1997 až 2010 napsal o něm devět románů, z nichž čtyři byly upraveny jako seriál televizních filmů CBS, kde hraje Tom Selleck jako Jesse Stone.
Na žádost herečky Helen Huntové vytvořil Parker detektivku Sunny Randallovou. Napsal první knihu a filmová verze byla naplánována na rok 2000, ale nikdy se nerealizovala. Nicméně na přání vydavatele pokračoval v sérii, napsal šest románů založených na postavě Sunny Randallové.
Jeho knihy byly často nominovány na různé ceny a on získal mnoho ocenění.
Zemřel náhle na srdeční záchvat ve svém domě v Cambridge dne 18. ledna 2010; byl objeven manželkou ve své pracovně u rozepsaného románu.

Zdroj životopisu: en.wikipedia.org

Populární autoři:

J. R. R. Tolkien

1892 - 1973