Roark Bradford

americká, 1896 - 1943

Nahrávám...

Životopis

Roark Bradford Wickliffe Whitney se narodil 21. srpna 1896 v Lauderdale, Tennessee. Byl osmý z jedenácti dětí Richarda Clarence Bradford a Patricia Adelaide (Tillman) Bradford, kteří oba pocházeli z významných rodin amerického jihu. Bradford vyrostl na bavlníkové plantáži nacházející se v oblasti Creek, v blízkosti řeky Mississippi. V ranném dětství byl vzděláván doma, později chodil do veřejných škol, studia dokončil na University of California, kde obdržel titul LLB. Během první světové války sloužil jako nadporučík v jednotce umístěné v Panamě, z armády odešel v roce 1920. Od 1920 do 1922 pracoval jako reportér pro Atlanta Gruzie a Macaon Telegraph.

V roce 1924 se Bradford stěhoval do New Orleans, kde byl editorem v novinách Times-Picayune. Po rozvodu se svou první ženou Lydií Sehornovou (1933) se znovu oženil se spisovatelkou Mary Rose Sciarra Himlerovou. V roce 1926 se věnoval výhradně psaní beletrie. Bradfordovy příběhy se objevily v řadě časopisů. Řada jeho próz byla zdramatizována a v roce 1930 Marc Connelly za dramatizaci Starýho zákona získal Pulitzerovu cenu.

Zdrojem Bradfordových próz je černošský folklór, jsou založeny na kontaktech s černošskými hudebníky, vypravěči a kazateli na otcově plantáži v jeho dětství.

Zemřel v New Orleansu 13. listopadu 1943.

Zdroj životopisu: wikipedia.org