Primo Levi

italská, 1919 - 1987

Nahrávám...

Životopis

Primo Michele Levi (*31.7.1919, † 11.4.1987) byl italský židovský spisovatel, chemik, partizán a přeživší holokaust.
Narodil se v Turíně, vystudoval chemii, ale končící válka zásadně změnila jeho život. Nedlouho po závěrečných zkouškách se přidal k partyzánské skupině operující v horách. Na konci roku 1943 však byl zatčen a při výslechu se natajil svým židovským původem. Byl uvězněn v Osvětimi.
Čekala ho jistá smrt, a přece, zachránilo jej infekční onemocnění - spála. Nakažené vězně totiž nechali před blížící se frontou napospas osudu a ostatní tísíce Židů hnali dál do vnitrozemí, kde je nakonec téměř všechny postříleli.
Vrátil se do rodného města a také ke své chemii. Ale hrozivý zážitek války ho přivedl k literatuře. Psaní jej zbavovalo úzkosti. Stále také pracoval v chemičce. Hned po válce mu vyšla první kniha \\\"Je-li toto člověk\\\". Meditoval ve svém díle o člověku, jeho mezích. A jako jeden z prvních se zeptal, zda po Osvětimi a dalších zvěrstev holocaustu ještě vůbec může existovat Bůh. Kniha, která se později stala povinnou četbou, zapadla bez povšimnutí a autorovi vyneslo slávu až její vydání v USA.
Roku 1975 Levi rezignoval na místo ředitele chemické továrny, chtěl už jen psát. Psal ještě dvanáct let. Stále ho pronásledovaly zážitky z války. Trápení ukončil skokem do výtahové šachty.

Zdroj životopisu: http://www.fdb.cz/lidi-zivotopis-biografie/155120-primo-levi

Populární autoři: