Philip Roth

americká, 1933 - 2018

Nahrávám...

Životopis

Philip Roth byl americký prozaik. Spolu se Saulem Bellowem a Bernardem Malamudem patřil k hvězdné trojici amerických židovských autorů. Za trilogii Americká idyla obdržel Roth v roce 1998 Pulitzerovu cenu. Philip Roth platil za zázračné dítě 50. let.

Na rozdíl od zmiňovaných kolegů vyrůstal Philip Roth v plně asimilované rodině na bohatším předměstí. V roce 1955 vystudoval Chicagskou universitu a sám učil na ní i na jiných univerzitách.

Již od mládí pozoroval Philip Roth život kolem sebe, psal povídky do časopisů, které v roce 1959 shrnul s úvodním románkem do svazku Sbohem město C, za který dostal o rok později Národní knižní cenu.

Philip Roth má také silnou vazbu na náš region. Žije zde mnoho jeho přátel a často uvažuje, jakým by byl asi spisovatelem, kdyby jeho prarodiče nepocházeli z východní Evropy. Významně přispěl k propagaci české a polské literatury. Delší dobu působil jako šéfredaktor řady nakladatelství Penguin nazvané Spisovatelé z té druhé Evropy. Napsal mimo jiné předmluvu ke Směšným láskám Milana Kundery.

Zdroj životopisu: spisovatele.cz

Populární autoři:

Carl Sagan

1934 - 1996