Petra Procházková

česká, 1964

Nahrávám...

Životopis

Petra Procházková se narodila v Českém Brodě v roce 1964. Po absolvování fakulty žurnalistiky UK pracovala několik měsíců v časopise Květy. V lednu 1989 byla zatčena a následně propuštěna z redakce. K novinářské profesi se vrátila v lednu 1990 jako reportérka domácí rubriky Lidových novin.

V průběhu 90. let se Petra Procházková stala známou i uznávanou novinářkou mapující území rozpadajícího se Sovětského svazu. Na konci roku 1992 odjela jako zahraniční korespondentka do Moskvy a o dva roky později založila, společně s Jaromírem Štětinou, soukromou novinářskou agenturu Epicentrum, která se specializuje na práci v krizových oblastech. Je dopisovatelkou řady médií, českých i zahraničních. Jako kameramanka a scenáristka se podílela na vzniku mnoha dokumentů agentury Epicentrum a to nejen z Ruska, ale i jihovýchodní Asie nebo Afriky. Úzce spolupracuje také se Společností Člověk v tísni při ČT.

V poslední době se věnuje humanitární činnosti, v roce 2000 založila v Grozném dětský domov pro 50 dětí. Podílí se na činnosti společnosti Berkat, která pomáhá nejen v Čečensku, ale také v Afghánistánu.

Ocenění:
Novinářská cena Ferdinanda Peroutky - 1997
Cena Křepelek - 1999
Státní vyznamenání k 28. říjnu - 2000
Cenu primátora Plzně za lidská práva - 2001

Zdroj životopisu: www.gplusg.cz

Populární autoři:

Jules Verne

1828 - 1905