Petr Urban

česká, 1960

Nahrávám...

Životopis

Petr Urban je populární český kreslíř a ilustrátor, z jehož pera vzešla, dnes již českým národem obdivovaná, postavička Rudy Pivrnce, která zosobňuje s humorem a mírou nadsázky lidské vlastnosti a především slabosti.

Pochází ze severočeské Smržovky, kde jeho rodina žije už celé generace. Saně byly první sport, který začal vnímat a stejně jako jeho pradědeček a otec v něm dosáhl mnoha úspěchů. Je ženatý a má dvě děti. Původně se vyučil nástrojařem, ale od roku 1991 profesionálně kreslí. Kreslený vtip mu poprvé uveřejnili v časopise Dikobraz 20. února 1985. Prvním mezinárodním úspěchem pro něj bylo v roce 1989 čestné uznání z mezinárodní soutěže kresleného humoru v turecké Ankaře.

Kreslené vtipy rozličných témat se objevily už ve třicítce autorských knih, v kalendářích, na stránkách novin a časopisů.

Urbanovy kresby často využívají mnohé firmy k reklamním účelům. Oblast reklamy je velkou výzvou a přináší nové a zajímavé možnosti realizace.

Věnuje se i ilustracím knih jiných autorů, velkou životní nabídkou a výzvou zároveň se staly ilustrace světové klasiky Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka. Vyšly mu také dvě knihy v německém jazyce a i kniha v anglickém překladu, několik titulů i ve slovenštině. Po dva roky uveřejňoval literární sloupky v Lidových novinách, kde vtipnou formou komentoval události uplynulého týdne, občas píše fejetony i do jiných časopisů. A také uveřejňuje rozhovory se sportovci, která vydal i knižně.

Petr Urban je sám známý sportovec, především atlet a sáňkař, který se zúčastnil zimních olympiád v Calgary(1988) a v Albertville(1992). Je šestnáctinásobný mistr republiky v jízdě na saních, dosud se účastní mistrovství republiky a také se věnuje atletice, běhům na střední a dlouhé tratě. Sport má v genech, pochází ze slavné sáňkařské rodiny, kde nebyla nikdy nouze o úspěšné československé reprezentanty.

Ve volných chvílích se zabývá malbou olejů na plátno, kde je zatím neobjeveným umělcem. Zato v běžném životě pronikla značka Ruda Pivrnec, potažmo Petr Urban, do širokého povědomí. V Čechách najdete Pivrncovy hospody, lahvové pivo Pivrnec, konzervárenské zboží, keramiku, sklo, společenské hry, zástěry, trika, tašky i tělovou kosmetiku, všechny tyto artikly pod obchodní značkou Pivrnec.

Zdroj životopisu: www.pivrnec.com