Koupit knihy

Pepa Nos

česká, 1949


Nahrávám...

Životopis

Pepa Nos, vlastním jménem Josef Nos, (* 16. května 1949, Šumperk, Československo) je český písničkář, učitel jógy a jazyků, příležitostný herec vedlejších rolí (např. Perníková věž). Jako písničkář vystupuje především v malých klubech a ve školách, příležitostně i na festivalech. Přestože mezi znalci folku je velmi známý, jeho písničky se jen zřídka objevují v rozhlase nebo v televizi.

Dětství prožil ve Vidnavě, je potomkem lidového řezbáře. Je ženatý, má dceru Lucii, která také koncertuje a dvěma písničkami hostuje na jednom z jeho alb.

Pepa Nos vystudoval gymnázium v Jeseníku. Na Vysoké škole strojní a textilní v Liberci vydržel v roce 1967 jeden měsíc. Od roku (1968) studoval nejprve rok na jazykové škole v Ostravě, pak 5 let angličtinu a francouzštinu na univerzitě v Praze.

Od roku 1974 veřejně vystupuje, studium přerušil. Roku 1976 na podnět olomouckého kulturního inspektora Tylšara dostal půlroční zákaz činnosti od Středočeské krajské agentury za to, že si při vystoupení zul boty, tedy „svlékal se“.[1] V roce 1982 mu bylo zakázáno se „zpíváním živit“ a zároveň proti němu bylo zahájeno trestní řízení (nedovolené podnikání, příživnictví, rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví), pod záminkou duševní poruchy mu byl odebrán řidičský průkaz. Roku 1982 se začal živit jako lektor angličtiny. Roku 1984 byl na základě vykonstruovaných obvinění z hospodářské kriminality odsouzen na dva roky s podmínkou na pět let. V roce 1985 byl zproštěn obvinění. Od roku 2000 pořádá festival Krylonoce na počest Karla Kryla. Předtím pořádal i komorní festival Nosova koliba na své chalupě ve Vlčkové na Zlínsku.

Politicky se angažuje v protikomunistických aktivitách, veřejně sympatizuje například s Petrem Cibulkou a Vladimírem Hučínem. V roce 2002 jej strana Pravý blok prezentovala jako svého kandidáta na prezidenta republiky. V roce 2002 neúspěšně kandidoval do Poslanecké sněmovny PČR jako jediný kandidát za Balbínovou poetickou stranu ve Středočeském kraji. V roce 2010 neuspešně kandidoval do Poslanecké sněmovny PČR za stranu Moravané (strana) v Moravskoslezském kraji.[2] Dlouhodobě se angažuje v ekologistických aktivitách.

Od roku 1984 působí jako učitel jógy. Vede každoročně kurzy jógy v Chorvatsku.(zdroj životopisu: http://cs.wikipedia.org/wiki/Pepa_Nos)

Přidat ocenění

Ocenění

U autora není zatím žádné literární ocenění.

Populární autoři: