Pavel Smetáček životopis

česká, 1940 - 2022

Přidat do oblíbených
Koupit knihy

Životopis

Narodil se v Praze jako prostřední ze tří dětí dirigenta a hobojisty profesora Václava Smetáčka a historičky umění Milady Lejskové-Matyášové (1908-1975), je bratrem jazzového hudebníka Ivana Smetáčka a historičky umění PhDr. Heleny Čižinské-Smetáčkové, otcem bubeníka Štěpána Smetáčka a strýcem politiků Jana Čižinského a Pavla Čižinského.
Na Pražské konzervatoři vystudoval hru na klarinet. Po absolvování konzervatoře začal na Karlově univerzitě studovat hudební vědu, ale v pátém semestru byl pro své křesťanské přesvědčení vyloučen.

V roce 1956 se svým bratrem Ivanem založil jazzový orchestr, který nazval Traditional Jazz Studio. Zpočátku se skupina důsledně zaměřovala na autentickou rekonstrukci jazzové klasiky 20. let 20. století, ale brzy rozšířila svůj záběr i o modernější období vývoje žánru. Skupinou prošla více než stovka předních českých jazzových hudebníků. Odehráli kolem pěti tisíc vystoupení. Spolupracovali příležitostně s Hanou Hegerovou, Evou Olmerovou a mnoha českými i zahraničními hudebníky.

Se svým orchestrem hrál ve filmu režiséra Vojtěcha Jasného Až přijde kocour (1963). Účinkoval asi ve stovce televizních pořadů a v Divadle Na zábradlí. V roce 1968 měl celosezónní angažmá v milánském Malém divadle v inscenaci hry Purpurový ostrov Michaila Bulgakova. Podílel se na jedenadvaceti LP, desítkách singlů a čtyřech CD. V letech 1994–1998 byl radou Velvyslanectví ČR v Itálii.
Podílel se na založení Jazzové sekce Svazu hudebníků ČSR (1971).
Patří mezi nejvýraznější české jazzové hudebníky propagující a aktivně rozvíjející odkaz tradičního jazzu.
Zemřel 20. listopadu 2022. (zdroj životopisu: https://cs.wikipedia.org/wiki/...)

Ocenění

Pavel Smetáček - knihy

2007  %Jsem asi umí(r)něným tradicionalistou

Žánry autora

Literatura česká Biografie a memoáry Hudba

Štítky z knih

Smetáček je 0x v oblíbených.