Patrick White

australská, 1912 - 1990

Nahrávám...

Životopis

Patrick Victor Martindale White, australský prozaik, básník a dramatik. Narodil se 28. května 1912 v Knightsbridge u Londýna, když tam jeho australští rodiče byli na dvouleté návštěvě. Dětství prožil na otcově ovčí farmě v Austrálii. V Anglii vystudoval střední školu a na univerzitě v Cambridge studoval francouzskou a německou literaturu a během studia začal psát a časopisecky publikovat první básně a hry. V Anglii se definitivně rozhodl pro literární dráhu. Druhou světovou válku prožil ve službách Královského letectva jako zpravodajský důstojník na Středním Východě, v Řecku a v Káhiře.

Prvním publikovaným románem Patricka Whitea bylo Šťastné údolí z roku 1939. Během krátkého pobytu v New Yorku píše druhý román Živí a mrtví, který mu přinesl první čtenářský ohlas. V těchto prvních románech, stejně jako v Tetinu příběhu (1948), vyslovuje autor své optimistické krédo a víru ve světový pokrok.

V roce 1948 se vrátil do Austrálie, kde chtěl uplatnit svůj talent a kam přijíždí jako neznámý literát, který se musí živit tvrdou prací na farmě blízko Sydney, kterou zakoupil společně se svým řeckým přítelem Manolisem. Pěstovali zeleninu, sánské kozy a knírače. White se pozvolna dostával z poválečné deprese a australské poválečné prostředí mu poskytlo námět k dalšímu románu (Strom života, 1956). Patrick White obdržel roku 1973 Nobelovu cenu za literaturu. Zemřel 30. září 1990 v Sydney.

Zdroj životopisu: ceskyjazyk.cz

Populární autoři:

Agatha Christie

1890 - 1976