Patricia Highsmith

Claire Morgan pseudonym

americká, 1921 - 1995

Nahrávám...

Životopis

Autorka s bezpočtem přívlastků od „královny thrilleru" přes „krutou starou dámu" až po „zpravodajku o lidském strachu a tajném pudu k destrukci", rozhodně však spisovatelka, která posunula vývoj kriminálního žánru o čtvrt století dopředu. Narodila se v roce 1921 ve Forth Worth (Texas). Přestěhovala se do New Yorku. Studovala tam literaturu (a zoologii) na Columbia University.

V 18 letech napsala první povídku. Nakladatelé přijali teprve její třetí román (Cizinci ve vlaku), zfilmovaný krátce nato Alfredem Hitchcockem. V roce 1955 se usadila se dvěma kočkami a stádečkem šneků nedaleko Paříže, kde potom vznikly její nejslavnější práce – zde se zrodila také postava Toma Ripleyho. Po 28 letech přesídlila do Švýcarska. V jedné Bohem zapomenuté vesnici tessinského kantonu dovršila počet svých knih na třicet: 22 románů a 8 povídkových sbírek.

Všechny patří k nejžádanějším na světovém knižním trhu, který už dávno akceptoval Patricii Highsmithovou jako jednu z kmenových autorek náročnějšího čtenáře. Slovy obdivu ji zahrnul např. Graham Greene.

Populární autoři:

Agatha Christie

1890 - 1976
Johanna Lindsey

1952 - 2019
Charles Darwin

1809 - 1882