Ota Holub
česká, 1930 - 1992 |
Životopis
Ota Holub se narodil roku 1930 v severočeských Malých Svatoňovicích na Trutnovsku. V roce 1949 ukončil trutnovskou obchodní akademii a od té doby se už celoživotně věnoval žurnalistice a literatuře faktů. Vystudoval vojenskou vysokou školu a většina jeho prácí má vyhraněný vztah právě k vojenství a bezpečnostní problematice. Během svého působení v armádě a bezpečnostních složkách SNB dosáhl hodnosti podplukovník.
Už hluboko v šedesátých letech minulého století jako první u nás propagoval a popularizoval naše moderní pevnosti a opevnění z konce 30. let, svými pracemi přivedl celou generaci bunkrologů právě k zájmu o československé pevnosti a vojenskou historii. Z hlediska výstavby opevnění ho zajímala zejména oblast rodného Trutnovska, také Náchodska, Králicka, ale například také Podkarpatské Rusi (Kolčavsko).
Zabýval se také po odborné stránce historií vojenské techniky prvorepublikové armády. Bývá nazýván „duchovním“ otcem všech badatelů tzv. Difrologie, tj. vědy o útočné vozbě (Difrologie - ze starořečtiny: Difros - bojový vůz, Logie - nauka). Polemizuje na předkládaných faktech a skutečných událostech z období 30. let mezi variantou tzv. strojové modernizace tehdejší naší armády a zvolenou statickou, převážně pevnostní obranou. Nakonec, podle Oty Holuba, byl pohyblivý pancíř poražen statickým železobetonem a Československo se tak vydalo cestou francouzské defenzivní doktriny. Ve svých pracích téměř vždy dochází k závěrům, že se naše tehdejší armáda byla schopná a měla se rozhodně bránit nacistickému Německu.
Jako první u nás, už v roce 1973, se zabýval osudem statečného četaře Arnošta Hrada, které i po Mnichovu dodržel slova přísahy a místo odchodu z pěchotního srubu K-S 14 „U Cihelny“ v Králíkách se 3. října 1938 sám smrtelně zranil ranou do srdce a večer pak v nemocnice v Červené Vodě zranění podlehl. Jeho příběh popsal ve svém díle „A věže mlčí …“, kde popisuje právě hrdinství konkrétních i bezejmenných vojáků z tehdejší doby.
Zabýval se i poválečnou vojenskou historií a měnící se strukturou bezpečnostních sborů u nás a tehdy už také historií Československé lidové armády. V knize „Příběhy věrnosti a cti“ například připomíná práci bezpečnostních složek, které se snažily zabránit řádění teroristické skupiny bratří Mašínů v lokalitě kolem Chlumce nad Cidlinou na počátku 50. let. Zemřel 12.prosince roku 1992.
Zdroj životopisu: http://www.kcprymarov.estranky.cz - PhDr. Alois Matuška
Ota Holub - knihy
- Vztyčte rudý! 1975
- Stůj! Finanční stráž 1987
- Zrazené pevnosti 1982
- Poslední pásmo vzdoru 1988
- A věže mlčí... 1973
- Vlčí komando 1981
- Smrt ze zálohy 1978
- Rovnice řešená zradou 1983
- Smrt na prahu vítězství 1975
- Věc: Loupežník Nikola Šuhaj 1983
- Československé tanky a tankisté 1980
Žánry autora
Politologie, mezinárodní vztahy Literatura faktu Literatura česká Fejetony, eseje Válečné Historie Vojenství Literatura naučná Povídky Romány
Štítky z knih
první světová válka (1914–1918) nacismus historie Československo zrada 50. léta 20. století terorismus 30. léta 20. století Státní bezpečnost (StB) pevnosti, opevnění