Orhan Pamuk

turecká, 1952

Nahrávám...

Životopis

Orhan Pamuk, turecký prozaik mladší generace, nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 2006, se narodil 7. června 1952 v Istanbulu v dobře situované rodině
.

Orhan Pamuk absolvoval anglofonní gymnázium Robert College v Istanbulu v roce 1970 začal studovat architekturu na Istanbulské univerzitě. Během studií však přešel na studium žurnalistiky. Toto studium mu poskytovalo více prostoru pro psaní románů. Nikdy, kromě tří let strávených v New Yorku, neopustil svůj rodný Istanbul na delší dobu.

Kromě psaní románů přispívá i do mnohých domácích i zahraničních periodik, zabývá se literární kritikou.

Orhan Pamuk je jedním z nejčtenějších autorů v Turecku i v zahraničí, svými romány i novinovými články a televizními debatami se výrazně podílí na prezentaci Turecka směrem na Západ. Jeho romány byly přeloženy do více jak 20 jazyků, obdržely mnoho domácích i zahraničních cen.

Pamuk se ve svém díle zabývá rozpory mezi osmanským a evropským světem. Nabádá vládu Turecka, aby změnila zákony a zajistila v zemi svobodu projevu. Je totiž obviněn z porušení zákona na ochranu Turecka, jeho představitelů a turectví.

Zdroj životopisu: spisovatele.cz

Populární autoři:

Karel Čapek

1890 - 1938