Olga Strusková

česká, 1950

Nahrávám...

Životopis

Publicistka, scenáristka, režisérka, vytvořila přes tři desítky televizních dokumentů a podílela se na vzniku čtyř česko-japonských hraných koprodukcí. V roce 1990 získala jako první zahraniční autor cenu japonské kulturní nadace HBF za přínos televizní tvorbě.
Je autorkou knížky o architektu J.Letzelovi Dopisy z Japonska /Nakladatelství Ivo Železný v r.1996/, spoluautorkou memoárů o Franku Towenovi Můj život s tancem /TINA Vimperk v r. 1995/. V roce 1998 přeložila pro Albatros knihu izraelské spisovatelky Navy Semel Učila jsem se létat.
Věnuje se také divadelní tvorbě. V roce 1996 režírovala původní činohru se zpěvy, nazvanou Ester, dále scénický pořad z moderní hebrejské poezie Svícen v poušti. V české premiéře režírovala světově úspěšné monodrama Navy Semel Jotam, věčné dítě, které se stalo inspirací pro vznik této knihy.
Problematikou osob se zdravotním postižením se zabývá od roku 1994, a to jak ve své televizní tvorbě /dokumenty K integraci přes legraci a Život mi dal za uši získaly 3. a 1. cenu Vládního výboru pro zdravotně postižené občany - VVZPO /, tak v pravidelných komponovaných pořadech Zůstaň nad věcí s mladými talentovanými lidmi se zdravotním postižením.

Zdroj životopisu: www.gplusg.cz