Oldřiška Ciprová

Oldřiška Lišková pseudonym

česká, 1979 statistiky · web

Nahrávám...

Životopis

Oldřiška Ciprová (*21.5.1979) je plzeňská spisovatelka, píšící historické romány převážně z dob Přemyslovců.
Dělá všechno naplno. Když závodí v běhu nebo triatlonu, ráda vítězí. Když se věnuje režii vlastních scénářů na divadle, žije každou maličkostí, která se odehraje na pódiu. Miluje zvířata, a tak má ve svém malém domku velkého psa a dvě kočky. A stejně tak je to s jejím psaním – dělá to s láskou, plným nasazením a vždycky s myšlenkou na své čtenáře.

Její první kniha, historický román Bůh zemřel, když se narodili, vyšel v roce 2001 v nakladatelství Agave. Popisuje období posledních Přemyslovců a v roce 2005 se dočkal volného pokračování A nebe truchlilo, které vyšlo v nakladatelství Baronet.
Po kratším útlumu vyšla v nakladatelství Mladá fronta v roce 2008 historická romance opět z dob posledních Přemyslovců Čas žít, čas milovat. Tato kniha byla v její tvorbě určitým mezníkem; od roku 2009 přestoupila k nakladatelství Alpress, kde vydává své romantické historické romány.
Zatoulaná královna vyšla v roce 2009 a po ní následovaly knihy Nevěsta železného krále a v roce 2011 vydaný Únos urozené panny, kterým se vážně dostala do podvědomí českých čtenářů. Její zatím poslední kniha vyšla v říjnu 2012 - romance zasazená do 10. století s názvem Princezna veronská - nevěsta knížete Boleslava
V roce 1999 založila amatérské Divadlo Maebh, kde od té doby působí jako umělecká vedoucí a kmenový autor. Ve všech hrách účinkuje jako herečka. V roce 2004 získala cenu poroty na Karlínském Jevišti za svou historickou baladu Falkenštejn a Přemyslovna. Od té doby v divadle od veršů a středověku ustoupila. Za kriminální komedii B.O.T.A. získala v roce 2010 tentokrát ne cenu autorskou, ale cenu za herecký výkon za roli Sandry. Aktuálně je vidět na prknech plzeňského divadla Dialog ve své komedii Špička nosu. Na sezonu 2012/2013 chystá se svým divadlem premiéru své nové hry, kriminální komedie \"Kde je Lily?\"

Zdroj životopisu: wikipedie; https://www.grada.cz/autor/oldriska-ciprova/

Populární autoři: