Nisargadatta Maharádž

indická, 1897 - 1981

Nahrávám...

Životopis

Šrí Nisargadatta Maharadž (1897 - 1981) byl jeden z velkých duchovních učitelů dvacátého století, který žil a učil v malém najatém bytě v chudinské čtvrti v Bombaji v Indii.

Maharadž, realizovaný mistr tantrické linie Nath, měl ženu a čtyři děti. Po mnoho let živil sebe a svou rodinu tím, že prodával levné zboží v malém prodejním stánku na ulici. Jeho život je výmluvný příklad absolutní nedvojnosti Bytí.

Podobně jako u dávných zenových mistrů, je i Nisargadattův styl prudký, provokativní a nesmírně hluboký. Z celého světa k němu přijížděli lidé, se kterými se v podkroví rozděloval o nejvyšší Pravdy nedvojnosti svým unikátním způsobem, z hloubky své vlastní realizace.

Vždy jasný Nisargadatta používá sokratovský dialog, ostrý humor a svůj pronikavý intelekt při prostupování skrze tuto hru vědomí, která vytváří iluzi; to je jeho jediný cíl. Nisargadatta jasně demonstruje, že logika a duchovnost nestojí nutně v protikladu jedno s druhým.

JUDr. Eduard Tomáš:
"Nisargadatta Maharadž? To je přece Šrí Rámana Mahariši z Árunačaly v obecném podání. Nepoznal jsem ryzejší, čistší a lidu přístupnější jógu, než je učení Nisargadattovo. Je důkazem, že nejvyšší moc kosmické Pravdy, může zazářit kdykoliv a kdekoliv na světě, třeba i na tržišti v Bombaji. Jsem šťasten, že jsem se dočkal českého vydání."

Zdroj životopisu: http://zivotni-energie.cz/sri-nisargadatta-maharadz.html

Populární autoři:

Karel Čapek

1890 - 1938
George Gamow

1904 - 1968