Nikolaj Semjonovič Leskov
Nikolaj Leskov · M. Stebnickij pseudonymy |
ruská, 1831 - 1895 |
Životopis
Nikolaj Semjonovič Leskov (rusky: Николай Семёнович Лесков) (* 16.2.1831, † 5.3.1895) byl ruský spisovatel, publicista a literární kritik. Dlouho ppublikoval pod pseudonymem M. Stebnickij (М. Стебницкий). Narozdíl od mnoha spisovatelů své doby nepřináležel ke šlechtě - ve středu jeho zájmů se nacházely jiné společenské vrstvy. V jeho próze se objevovaly duchovní aspekty i život měšťanstva.
Pocházel z úřednické rodiny. Nedostudoval gymnázium, od 16 let musel vydělávat. Byl úředníkem, později obchodním zástupcem, hodně cestoval po Rusku i Evropě, několikrát navštívil i Prahu. Od roku 1872 působil na ministerstvu osvěty. Odtud byl pro své kritické názory na Rusko i na pravoslavnou církev propuštěn a věnoval se pouze literatuře. Protože však zároveň ostře kritizoval a karikoval i ruské utopisty a revolucionáře, rozešel se i se svými přáteli.
Zdroj životopisu: http://cs.wikipedia.org
Nikolaj Semjonovič Leskov - knihy
- Nesmrtelný Golovan 1904
- Lady Macbeth mcenského újezdu 1962
- Starosvětské lásky 1986
- Očarovaný poutník 1962
- Zapečetěný anděl 1957
- Soumrak knížecího rodu 1978
- Vášnivá srdce 1985
- Neuvěřitelní lidé 1972
- Údolí slz 1977
- Fatální dobrodružství strýce Oresta 1981
- Blecha 1951
Žánry autora
Dobrodružné Romány Povídky Biografie a memoáry Historické romány Literatura naučná Literatura světová Novely Pro děti a mládež
Štítky z knih
vraždy povídky 19. století Rusko zfilmováno ruská literatura loupežníci duchovní, klerici