Nelly Sachs

německá, 1891 - 1970

Nahrávám...

Životopis

Nelly Sachsová byla německá spisovatelka, jejíž dílo bylo spjato s židovskými literárními tradicemi a s osudy židovského lidu. Je nositelkou Nobelovy ceny za literaturu.

Nelly Sachsová se narodila jako jediné dítě
v kultivované rodině
židovského továrníka. Vystudovala Vyšší dívčí školu. Sama začala v sedmnácti letech psát básně. V patnácti letech si začala dopisovat se Selmou Langerlöfovou, jejíž dílo velmi obdivovala. Tento písemný styk trval téměř třicet pět let. Po otcově smrti žila jen s matkou v poměrně společenské izolaci. Ve třicátých letech byla šikanována ze strany nacistických bojůvek. V roce 1940 se jí podařilo i s matkou emigrovat do Švédska.

Nelly Sachsová manuelně pracovala, ale překládala i moderní švédskou lyriku do němčiny. V roce 1953 získala švédské státní občanství, do Německa se však bála vrátit. Teprve po letech byla její díla tištěna i v Německu a byly jí přiznány literární ceny. Ve vyšším věku trpěla nervovou chorobou.

V roce 1966 byla Nelle Schasové udělena Nobelova cena za vynikající lyrická a dramatická díla, která interpretují osud Izraele.

Zdroj životopisu: spisovatele.cz