Miroslava Besserová

česká, 1946 - 2017

Nahrávám...

Životopis

se narodila v Kojetíně 30. května 1946 a s oblibou o sobě říká, že se potom „prošla“ třemi školami. Základní, SVVŠ v Olomouci a pražskou FAMU. Ta poslední se ji prý snažila naučit psát scénáře a jak se správně předvést v roli dramaturga, aby to bylo k uživení, protože její muž Vilém Besser nepatřil mezi oblíbence mocipánů. Tvrdí, že se jejích „pár“ scénářů realizovalo určitě jen náhodou. Přesto doufá, že ti úplně malí viděli alespoň některé její pohádky (Král a písnička, Malování s princeznou ad.), ti větší netrpěli při sledování Kečupu a marmelády, Vlaštovky před- i porevoluční, dámy se bavily u vysílání Maximagazínu pro ženy, chce věřit, že diváky neurazila ani detektivkami (Poslední zastávka smrt, Opožděná vražda ad.), intelektuálové rádi soutěžili ve znalostech literatury a všichni dohromady sledovali přílohy Televizních novin z divadelních premiér nebo některé dokumenty (Jan Tříska, Jára Kohout, Nadja Paetzold – žena světa, Nadace Olgy Havlové – Výbor dobré vůle) z festivalů divadelních a hudebních (Mezinárodní hudební festival PONTES, Harfové soubory z celého světa na setkání v Praze ad.).
Za víc než třicet let, co se jako vetřelec pohybuje mezi novináři, napsala stovky recenzí, kritik, glos, rozhovorů, nejrůznějších literárních útvarů a také „pár“ knížek.
Nemá ráda oslovení spisovatelka. To podle ní byla Němcová… Z dosavadních titulů Miroslavy Besserové jmenujme například: Herci v horoskopech, Hezčí nad všecky je svět herecký, Soukromý život Rudolfa Hrušínského, Bróďa ve vzpomínkách a fotografiích Petra Našice, Vždycky jsem to já (o Jiřím Adamcovi), Život je parádní jízda (o Miroslavu Moravcovi), Nova křížem krážem, nejen Receptář slavných, Snowboarďáci, Laskavý dobrodruh Zdeněk Podhůrský, Jiří Adamec – Štěstí má v popisu práce, Receptář klasických českých Vánoc, Vánoce v kuchyni slavných, Boris Rösner – Život jako divadlo, Klíče k životu, Jan Šťastný – Chlap se sametovým hlasem, Miroslav Moravec – Život je skutečně parádní jízda, Aby nám bylo fajn aneb cvičím tělo i ducha, Martin Dejdar – Hercův úsměv, smích i pláč, Když hvězdy vaří dětem, literární zpracování televizního seriálu Cesty domů, k vydání připravuje Daniel Hůlka – Diagnóza Blíženec a povídky Chlapi na odstřel i na lásku.