Koupit knihy

Miroslav Janda

česká, 1929 - 2009


Nahrávám...

Životopis

Miroslav Janda se narodil 27. listopadu 1929 v Praze. Roku 1947 nastoupil na vyšší střední lesnickou školu v Písku. V roce 1951 úspěšně odmaturoval a na podzim narukoval na vojnu. Přes svého bratra Jiřího se v 60. letech seznámil s Wolfgangem Fankim, důstojníkem Spolkové zpravodajské služby (BND), který ho v roce 1971 přesvědčil ke spolupráci. Janda tehdy pracoval jako měřič vody v hydrometeorologickém ústavu, mohl se tak volně pohybovat po celých Čechách a sbírat informace především o sovětské armádě.

Během prvních dvou let poslal celkem osm šifrovaných dopisů, později používal neviditelnou tuhu. Jako volejbalový činovník doprovázel sportovní zájezdy do západních zemí a předával zpravodajské informace i ústně. Osobně se s BND sešel celkem šestkrát. StB ale dokázala všechny jeho dopisy zachytit a dopisy napsané neviditelnou tužkou dokonce i přečíst. Přesto jim trvalo celých sedm let, než Jandu dokázali odhalit. Janda byl zatčen 17. února 1978 a po ročním vyšetřování na základě § 105 odsouzen za špionáž a vlastizradu na 10 let. V únoru 1979 putoval do Valdic, kde byl zařazen na výrobu bižuterie. Na svobodu se dostal přesně po deseti letech 17. února 1988.

Nejprve pracoval jako uklízeč a v září 1988 nastoupil jako umývač nádobí v bufetu na Václavském náměstí. Až po pádu komunismu si mohl v mnichovské bance vyzvednout zaslouženou odměnu za svůj protikomunistický odboj. Dnes je Miroslav Janda v důchodu a píše knihy o svých zkušenostech agenta.(zdroj životopisu: https://www.pametnaroda.cz/cs/janda-miroslav-1929)

Přidat ocenění

Ocenění

U autora není zatím žádné literární ocenění.

Populární autoři:

Terry Pratchett

1948 - 2015