Koupit knihy

Milena Lukešová

česká, 1922 - 2008

Nahrávám...

Životopis

Milena Lukešová, dívčím jménem Kořínková (*16. června 1922, Choceň †28. července 2008, Litomyšl) byla českou autorkou dětských knih a překladatelkou z ruského jazyka.

\"Je trošku ovlivněná poezií všedního dne. Její poetika je nestrojená a jedinečná. Ať už je to v básničkách pro malé děti, nebo pro teenagery, Bigbear a aritmetika byly verše, které fantasticky zaujaly tehdy a myslím, že když je dostanou do ruky dnešní puberťáci, tak se v tom taky najdou. V tom je taky bezvadná a proto myslím její dílo zůstane. Ona se nikdy svým čtenářům nepodbízela. Což je zvlášť u knížek pro malé děti náročné, protože často autor, pokud není talent formátu Jana Skácela nebo Pavla Šruta, má tendenci sklouznout do ňuňání, ťuťání, najednou jsou okouzleni tím, ó, jak je to krásné v dětství - což je přesně to, co děti spolehlivě odpuzuje. A tomu ona nikdy nepropadla, a to je myslím velice k ocenění.\" - Milada Matějovicová, dlouholetá kolegyně Mileny Lukešové z nakladatelství Albatros

Milena Lukešová vystudovala v roce 1941 reálné gymnázium v Litomyšli. Na Filozofické fakultě UK v Praze studovala ruštinu, češtinu a literární vědu. Doktorát složila v roce 1952.

Po 2. světové válce působila Milena Lukešová jako překladatelka a lektorka v řadě nakladatelství.

Od roku 1961 působila Milena Lukešová ve Státním nakladatelství dětské knihy jako redaktorka. V roce 1969 bylo toto nakladatelství přejmenováno na Albatros. Své verše publikovala Milena Lukešová v dětských časopisech Mateřídouška, Sluníčko, Ohníček a další. Spolupracovala s televizí a rozhlasem.

Od poloviny 70. let 20. století spolupracovala Milena Lukešová s Albatrosem externě. Podílela se na činnosti české sekce Společnosti přátel knihy pro mládež organizace IBBY - International Board on Books for Young People.

Posledních deset let svého života žila u svého syna Igora ve Spojených státech.(zdroj životopisu: spisovatele.cz, cs.wikipedia.org)

Přidat ocenění

Ocenění

U autora není zatím žádné literární ocenění.

Populární autoři:

Karel Čapek

1890 - 1938
J. R. R. Tolkien

1892 - 1973