Koupit knihy

Michail Petrovič Arcybašev

ruská, 1878 - 1927


Nahrávám...

Životopis

Michail Petrovič Arcybašev, rusky: Михаил Петрович Арцыбашев (5.11.1878 — 3.3.1927) byl ruský prozaik, dramatik a publicista, který psal v duchu dekadence a naturalismu. Později (po roce 1905) se stává příznivcem filozofie F. Nietzscheho. Roku 1899 se mu narodil syn Boris, který se stal slavným americkým ilustrátorem.
Pod záminkou léčby v zahraničí vycestoval roku 1923 do Polska, kde získál polské občanství (matka byla původem Polka) a zůstává ve Varšavě. Svůj život v SSSR shledal dále nemožným a odjezd za hranice vysvětloval tím, že svévůle bolševiků je už nemožná a raději vyměnil bolšeickou tyranii az těžkou svobodu vyhnanství. V Polsku se stal jedním z vedoucích novin Za Svobodu!, v které uveřejnil kolem stovky svých článků, čímž se proslavil jako první zahraniční ruský publicista. Tématem článků bylo demaskování bolševismu, dále revoluce, emigrace, sociální život společnosti, masmédia v SSSR, literární život Ruska atd. Články byly knižně vydány ve sborníku.
Zemřel na tuberkulózu, která ho celoživotně trápila, prohloubenou klinickou depresí, meningitidou a progresivní hluchotou.
Pro ruskou emigraci v Polsku byl symbolem nesmiřitelnosti s bolševickým režimem. V SSSR se až do konce 80. let 20. století jeho díla nevydávala ani se o něm nevyučovalo ve školách.(zdroj životopisu: https://bit.ly/3bJ4w27; https://bit.ly/2NePTKl)

Přidat ocenění

Ocenění

U autora není zatím žádné literární ocenění.

Populární autoři:

Terry Pratchett

1948 - 2015