Michail Jurjevič Lermontov

ruská, 1814 - 1841

Nahrávám...

Životopis

Michail Jurjevič Lermontov (rusky: Михаил Юрьевич Лермонтов) (* 15.10.1814 Moskva, † 27.7.1841 Pjatigorsk) byl ruský básník, spisovatel, dramatik a malíř, klasik ruského romantismu. Mnohé z jeho básní se staly lidovými písněmi.

Narodil se v rodině armádního kapitána a záhy zesnulé matky z bohaté rodiny Arseněvových a Stolypinových. Po smrti matky ho vychovávala babička E. A. Arseněvová na venkovském statku. Traumatizující vztahy mezi otcem a babičkou vylíčil v lyrických verších a raných dramatech (Lidé a vášně – 1830 a Podivný člověk – 1831). Díky babičce, jejíž sestra byla provdána na Kavkaze, poznal již v dětství severní část pohoří. Kavkaz se tak stal věčnou inspirací jeho tvorby. Po dětství stráveném na usedlosti Tarchany se vrátil do Moskvy.

M. J. Lermontov studoval na privilegovaném Moskevském šlechtickém ústavu a následně politologii na Moskevské univerzitě, kterou po dvou letech opustil. Absolvoval vojenskou školu a jako gardový poručík působil v Carském Sele. Dvakrát byl z trestu přeložen na Kavkaz – poprvé za báseň Smrt básníka na počest Puškinovi, podruhé za souboj.

V patrně vyprovokovaném souboji byl M. J. Lermontov v roce 1841 zabit.

Zdroj životopisu: spisovatele.cz

Populární autoři:

Charles Darwin

1809 - 1882
Bertrice Small

1937 - 2015