Michael Moorcock

britská, 1939

Nahrávám...

Životopis

Michael John Moorcock. Jedna z nejplodnějších, nejpopulárnějších a nejkontroverzněj­ších postav v moderní literatuře tohoto žánru.

Michael Moorcock je již více než třicet let tvůrčí osobností a silou při rozvoji fantasy literatury a sci-fi, a to jako autor i redaktor. Ve funkci redaktora se Moorcock snažil podporovat novou vlnu ve sci-fi poloviny 60. let tím, že převzal elegantní, ale zastaralý a poněkud unavený britský časopis New Worlds a podařilo se mu vdechnout mu nový život. Přeměnil ho v divokou, odvážnou a nezkrocenou publikaci, která byla v samém srdci nové vlny, a Moorcock sám se – kvůli roli tvůrce buď obdivovaných, nebo zatracovaných povídek a rolím redaktora, polemika, literárního teoretika, kritika, rádce a učitele většiny prominentních autorů – stal se jednou z nejrozporuplněj­ších postav této pulzující doby. New Worlds byly zrušeny na počátku 70. let, poté, co byly veřejně odsuzovány v britském parlamentu.

Moorcock ale z povědomí veřejnosti nezmizel. Jeho série povídek Eldric (ve stylu „meč a magie“, elegantní a elegantně perverzní) je velmi populární a stala se bestsellerem na obou březích Atlantiku. Moorcockova další díla, ať již z tohoto či jiných žánrů (kromě toho se věnuje i hudbě), jako například trilogie Dancers an the End of Time, Gloriana, Mother London, Warhound and the World's Pain, Byzantium Endures a The Laughter of Carthage z něj učinila jednoho z nejuznávanějších a současně i nejkritizova­nějších spisovatelů dneška. Jeho nejnovější díly jsou novely Jerusalem Commands, Revenge of the Rose, Where the Dead Meet a sbírka Lunching with the Antichrist. Žije v Londýně.

Citace je z přebalu knihy To nejlepší ze science fiction, První reprezentativní ročenka vydaná nakladatelstvím Kredit v Praze v roce 1993.

Zdroj životopisu: http://www.legie.info

Populární autoři:

Terry Pratchett

1948 - 2015