Michael Lorenc

česká, 1943

Nahrávám...

Životopis

Působil jako violista, korepetitor, sbormistr a dirigent na scénách v Praze, Ústí na d Labem, Olomoci a dalších městech. Je členem klubu jihočeských spisovatelů. Je držitelem několika literárních cen.


Michael Lorenc se narodil 29. 8. 1943 v Olomouci. Vystudoval Konzervatoř v Ostravě, obory housle, dirigování a skladba. Absolvoval též studium na AMU Praha v oboru dirigování orchestru u prof. Václava Neumanna. Už za studia byl členem různých uměleckých uskupení. V Ostravě zakládal skupinu Notoryjci. V Praze byl dirigentem Vysokoškolského uměleckého souboru.
Pracoval jako violista v orchestru ostravské opery, dále jako sbormistr olomoucké opery a jako sbormistr a dirigent opery v Ústí nad Labem. Později působil jako symfonický dirigent v Praze. Založil Studio-Fórum při Moravském divadle v Olomouci (studiová divadelní scéna). Organizoval večery poezie v olomouckém Divadle hudby. Založil Olomoucký komorní orchestr. V Praze se podílel na činnosti klubů a studiových divadel. V pražské Viole měl pořady ze své poezie. Skládal scénickou hudbu, např. k pořadu z Mikuláškovy poezie Divoké víno. V té době spolupracoval s časopisem stejného názvu a organizoval pořady z poezie mladých autorů v Divadle v Nerudovce.
Po roce 1989 dirigoval symfonické koncerty v Praze i v zahraničí. Jeho umělecká agentura organizovala hudební festivaly v Praze: Velikonoční festival duchovní hudby, Bedřich Smetana – festival a festival Mozart v Praze.
Lorenc měl také několik výstav své výtvarné tvorby.
Vydal sbírky poezie: Průvody k popravám (2001), Visuté zahrady deště (2005), Monogramy (2005), Les citadel (2005), Bezdomovci duše (2006) a Urousaný orel (2007).
V posledním období vyšly jeho verše v almanaších Sluneční koróna, Úl, Víno na klávesách, Prameny a soutoky, Česká sůl a slovenský cukor, Rošády, Výhonky, Současná poezie 2005, Milostná poezie 2006,Antologie Divokého vína 2007, dále na internetu, v časopisech Host, Mladá fronta Dnes, Fórum aj.
Michael Lorenc je členem Obce spisovatelů, Jihočeského klubu Obce spisovatelů a básnického sdružení KRB. Vytváří pořady poezie a hudby v Praze, v Brně, v Olomouci, v Českých Budějovicích a v Českém Krumlově. Z českých básníků nejvíce obdivuje poezii Holanovu, Kainarovu, Skácelovu a Mikuláškovu.
Zdroj : http://www.v-art.cz/taxus_bohemica/revue-chk/r04c01/portrety/michael-lorenc.htm

Zdroj životopisu: nakl. Alisa

Populární autoři:

George Gamow

1904 - 1968