Michael Ende

německá, 1929 - 1995 statistiky

Nahrávám...

Životopis

Michael Andreas Helmuth Ende (12. listopadu 1929 – 29. srpna 1995) byl německý spisovatel fantasy a dětské literatury. Narodil se v městě Garmisch v Bavorsku, jeho otcem byl surrealistický malíř Edgar Ende, matkou Luise Bartholome Ende, fyzioterapeutka. V roce 1945 byl povolán do armády, ale dezertoval a přidal se k antifašistickému odboji. Po válce studoval činoherní školu, ale nakonec skončil jako spisovatel. Zemřel ve Filderstadtu na rakovinu žaludku.

Patří k jedněm z nejpopulárnějších autorů 20. století v Německu, především kvůli enormnímu úspěchu jeho dětských knih. Psal ovšem i knihy pro dospělé a o svých dílech ostatně říkával že jsou určeny „pro děti od 80 do 8 let“. Prostředí jeho knih surrealisticky kombinuje realitu a fantasii, realita díla je často zrcadlem našeho světa. Michael Ende se zabývá především pozicí člověka v technologické a konzumní společnosti a byl ovlivněn antroposofií.

Jeho nejznámějším dílem je Nekonečný příběh / Příběh, který nikdy neskončí (Die unendliche Geschichte) o ceně vzpomínek a důležitosti fantasie, a Děvčátko Momo a ukradený čas (Momo) o světě kde „Šedí páni“ začnou lidem krást čas.

Zdroj životopisu: wikipedia

Populární autoři: