Max Andersson

švédská, 1962

Nahrávám...

Životopis

„Stát se nejslavnějším komiksovým autorem je něco jako stát se nejslavnějším hráčem badmintonu.“

Max se narodil v Karesuando ve Švédsku. Přestěhoval se do Stockholmu, kde vystudoval grafický design (1982-84). Poté odjel do Spojených států studovat filmovou produkci (1985). V letech 1984 až 1989 natočil pět krátkometrážních filmů a začátkem devadesátých let začal kreslit komiksy. V roce 1997 se s manželkou Helen natrvalo stěhuje do Berlína, protože Stockholm je prý příliš nudné a drahé město. Původně uvažovali o USA a vzali se kvůli snazšímu získání povolení k pobytu, ale nakonec dali přednost Německu. Max se v současnosti živí jako kreslíř a komiksový autor a má mnoho přátel na nezávislé scéně ve Švédsku a v Německu. Hlásí se k punkové kultuře. Jeho díla vychází z jeho vlastních zkušeností, snů a podvědomí. Je téměř vegetarián. Mezi jeho oblíbené tvůrce patří i Češi Franz Kafka a Jan Švankmajer.

Je známý především díky undergroundovým komiksům. Jeho práce byly publikovány v časopisech Galago, Dagens Nyheter, Aftonbladet (Švédsko), Fahrenheit (Dánsko), Suuri Kurpitsa (Finsko), Gisp (Island), Strapazin (Švýcarsko), Lapin (Francie), Nosotros Somos Los Muertos (Španělsko), Babel (Řecko), Foetus (Itálie), S´Not For Kid (Kanada), Renate, Moga Mobo, Wondertüte (Německo), Striper (Srbsko), Stripburger (Slovinsko), DIC (Japonsko), Zero Zero a Last Gasp Comics & Stories (USA). Česky u nás vyšel Pixy, který vznikl v roce 1993, a jeho převážně pozdější kratší práce ve sbírce Kontejner.

Max hrál ve svých hraných snímcích Spik-Bebis (1987) a Lolita separerar (1989), ve švédském krátkometrážním filmu Vintertid (1991) a v německém celovečerním filmu Killer.berlin.doc (1999). Spolupodílel se na tvorbě krátkometrážního filmu Pesce Pesce (1987) a animoval švédský krátkometrážní snímek Exit (1989).

Za svou filmovou tvorbu získal několik významných ocenění. Speciální cenu UNICEF na Internationale Filmfestspiele Berlin, 1. cenu za animaci na Melbourne International Film Festival a 2. cenu na Los Angeles Animation Celebration (vše v roce 1985). Jeho komiksy získaly několik cen v rodném Švédsku a jeho kresby, malby, objekty a instalace byly vystavovány na různých výstavách ve Švédsku, v Německu, ve Francii, Velké Británii, v Rusku, Itálii, Řecku a ve Slovinsku.