Mary Rowlandson

americká, 1637 - 1711 statistiky

Nahrávám...

Životopis

Mary White se narodila okolo roku 1637 v Aglii a poté s přísně puritánskými rodiči emigrovala do Ameriky. V roce 1656 si vzala Jahnatana Rowlandsnona, který byl v roce 1660 vysvěcen na puritáského kněze. Měli spolu čtyři děti, z nichž jedno zemřelo v raném věku.

V roce 1676 vtrhla do osady Lancaster v Massachusets skupina indiánů kmenů Nipmunk a Narragansett, vypálila městečko a zajala několik osadníků. Mezi nimi i Mary Rowlandson a její čtyři děti. Nejmladší Sára následně podléhá svým zraněním.

Maryina zručnost v šití a pletení byla indiánům na jejich cestách po Massachusets a Novém Hampshiru užitečná. Setkala se dokonce s tzv. Králem Filipem, jak kolonisté tenkrát pojmenovali hlavního náčelníka kmene Wampanoag Metacoma.

Tři měsíce po svém zajetí byla Mary Rowlandson vykoupena ze zajetí za 20 liber a 2. května 1676 navrácena do Princetonu v Massachusets. Její dvě přeživší děti byly propuštěny nedlouho poté. Jejich dům byl zničen při útoku a tak se přestěhovali do Bostonu. O svém zajetí napsala Marry vyprávění The Narrative of the Captivity and Restoration of Mrs. Mary Rowlandson (Vyprávění o zajetí a vykoupení ze zajetí paní Mary Rowlandsové).

Její manžel Joseph Rowlandson v roce 1678 sloužil mši o zajetí jeho manželky, přičemž použil první vydání Vyprávění o zajetí od Mary Rowlandsonové. Krátce na to Joseph umírá a existují dohady, že se Mary poté ještě jednou vdala a to za kapitána Samuela Talcotta. Mary zemřela v roce 1711.

Zdroj životopisu: http://womenshistory.about.com/od/indiancaptivitynarratives/

Populární autoři: