Mary Ann (Marian) Evans

George Eliot (pseudonym)

britská, 1819 - 1880koupit eknihy

Nahrávám...

Životopis

Georgie Eliotová, vl. jm. Mary Ann Evansová, se narodila 22. listopadu 1819 v Anglii jako dcera panského správce a stavitele. Eliotová byla nucena vydávat své romány pod mužským pseudonymem George Eliot. Jejím manželem se stal spisovatel a Goethův životopisec Georgie Henry Lewes. Jejich vztah byl pokládán za velmi divoký. Georgie zemřel a Eliotová se v roce 1878 znovu provdala za svého dlouholetého přítele J. Waltera Grosse.

První její prací byly překlady německých filozofů F. Strausse a Ludwiga Feuerbacha, o kterých se tenkrát velmi diskutovalo.

Eliotová procestovala velkou část Evropy. V roce 1851 přijala místo kritičky v londýnských novinách Westmister Review. Její muž Lewes se jí snažil přimět k tomu, aby se pokusila psát beletrii. Poslechla ho a vydala v časopise Blackwood Magazín svůj první román, který obdivoval i Charles Dickens. Tušil, že autorem tohoto románu je žena.

Spisovatel Henry James nemohl pochopit, že tak nenápadná žena může psát výpravné a propracované romány. Eliotová používala ve svých dílech řadu postav různých charakterů, vynikala vypravěčským uměním a citlivě vnímala sociální změny tehdejší doby.

George Eliotová zemřela 22. prosince 1880 v Londýně.

Zdroj životopisu: spisovatele.cz