Martin Gilbert

britská, 1936 - 2015 statistiky

Nahrávám...

Životopis

Sir Martin John Gilbert, CBE (25. října 1936 v Londýně – 3. února 2015 v Londýně) byl britský židovský historik, jeden z nejuznávanějších historiků současnosti a autor více než sedmdesáti historických knih. Specializoval se zejména na život Winstona Churchilla (jehož byl oficiálním životopiscem), na 20. století (hlavně pokud jde o obě světové války a holokaust) a na dějiny Židů a Izraele.

Po dvouleté prezenční vojenské službě vystudoval moderní dějiny v oxfordské Magdalen College. V roce 1962 byl zvolen členem akademického sboru v oxfordské Merton College a téhož roku se stal jedním z pomocníků, kteří prováděli rešerše pro Randolpha Churchilla, jenž v té době psal první dva svazky otcova oficiálního životopisu. Po jeho smrti v roce 1968 byl Gilbert požádán, aby se ujal dokončení díla. Osmý, závěrečný svazek byl vydán v roce 1988. Kromě těchto svazků, v nichž byla vylíčena celá Churchillova životní dráha, pokračoval Gilbert ve vydávání mnohosvazkové řady dokumentů, obsahující churchillovskou korespondenci a dokumentaci. Kromě toho vydal jakožto součást biografie knihu Churchill: Fotografický portrét.
Vedle přípravy churchillovských studií sehrál Gilbert průkopnickou roli v přípravách a vydávání historických atlasů a napsal souhrnné dějiny holocaustu, jednodílné dějiny první a druhé světové války a třísvazkové dějiny dvacátého století. V roce 1995 jej královna Alžběta II. povýšila do rytířského stavu za „službu britské historii a mezinárodním vztahům“.

Zdroj životopisu: www.bbart.cz

Populární autoři:

Charles Darwin

1809 - 1882
Simona Ingrová

1967 - 2011