Marie Tomsová

česká, 1952

Nahrávám...

Životopis

Marie Tomsová studovala výtvarné umění, chtěla malovat a navzdory tomu strávila v hlasatelně Kavčích hor a na obrazovce skoro dvacet let. Byla jednou z nejznámějších a nejhezčích hlasatelek.

Je osmadvacet let vdaná a na svého prvního syna Miloše si počkala až do osmatřiceti let. A o rok později se do rodiny Tomsových narodil, pro jistotu, ještě druhý kluk - Míša. Zkrátka - život samá změna, jak ona sama říká.

Marie Tomsová ještě po odchodu z obrazovky České televize chvíli ze sdělovacích prostředků nezmizela. S ostatními kolegyněmi uváděla na Frekvenci 1 Dámský klub, potom Prima jízdu na televizi Prima a teprve potom přišel ten nedobrovolný odchod z médií, jak na toto životní období dnes vzpomíná.

Ale pojďme na začátek. Studovala na pedagogické fakultě UK výtvarnou výchovu a český jazyk. "Chtěla jsem dělat kreslený film nebo ilustrovat dětské knížky. Tehdy jsem si neuměla představit, že bych v životě dělala něco jiného. A vidíte. Nikdy jsem se už ke stojanu, barvám a plátnu nevrátila. Asi jsem neměla tu vnitřní potřebu tak silnou," přemýšlí moderátorka.

Během studií si přivydělávala jako modelka. "Na molo jako manekýnka jsem chodit nemohla, mám jen 164 centimetrů, ale dělala jsem reklamy a fotografie," vzpomíná. A začátky na obrazovce? "Režisér Bonaventura natáčel hudební klipy do televize, a když potřeboval děvče na nějaké menší herecké akce, tak jsme mu tam s Andreou Čunderlíkovou dělaly křoví," směje se Marie.

A odtud také vedla její cesta do hlasatelny. "Z konkursu jsem strach neměla a pořád jsem myslela na svého chlapce, do kterého jsem byla zamilovaná a který ten den skládal státnice na právech. A znáte to. Když se o něco hodně snažíte, tak to nevyjde, a když na to nemyslíte, tak to přijde."

Povolání televizní hlasatelky mělo tehdy velkou prestiž. Marie Tomsová moderovala plesy, estrády, přímé přenosy z festivalů, písničky, Sportku, zkrátka všechno. "Odsloužila jsem milion Štědrých večerů. Odcházela jsem z domova odpoledne a vracela se ve 4 hodiny ráno. Hodně jsem jich tehdy obrečela," vzpomíná.

Dnes se směje historce, když její manžel - už vystudovaný právník - chtěl na vojně opušťák. Velitel mu prý tehdy řekl: "Tomso, vy nepotřebujete opušťák; když chcete vidět ženu, tak si pusťte televizi." V manželství Tomsových na děti dlouho čekali. A když přišli oba kluci, Marie se chvíli snažila skloubit mateřství se zaměstnáním, ale nešlo to. Ze stálého pracovního poměru dala téměř po 20 letech výpověď. Dvakrát týdně zvládala Dámský klub na Frekvenci 1, chvíli se objevila v kontaktním pořadu Prima jízda, ale potom definitivně zmizela zobrazovky.

"Dodnes mám takový divný pocit, že i když mi to nebylo oficiálně sděleno, proč odcházím z Prima jízdy, myslím, že to bylo kvůli věku." Marie Tomsová ale stále zúročuje své hlasatelsko - moderátorské zkušenosti a zůstala na pódiích. Stále moderuje různé společenské akce. Je ředitelkou Obecně prospěšné společnosti O.B.S., která se zabývá prevencí dětských úrazů. Společnost organizuje rozsáhlé kampaně po celé republice, které Marie zajišťuje a moderuje.

I přes ten nepatrný smutek, že odešla z obrazovky, říká Marie o své bývalé profesi, že dnes už hlasatelka televizních programů nemá ten význam co tehdy. "Já osobně si dokonce myslím, že hlasatel na obrazovce už je zbytečný. Myslím, že to patřilo do monopolní televize," uzavírá naše povídání stále půvabná Marie Tomsová.--------------------------------------------------------------------------------


Narozena: 1952

rodina: Je vdaná od roku 1976 a má dvě děti - Miloše (1989) a Michaela (1991)

Kariéra:

1977 - 1996 hlasatelka Československé a České televize

1996 - moderátorka Dámské jízdy na Frekvenci 1 a moderátorka Prima jízdy v televizi Prima

2002 - ředitelka Obecně prospěšné společnosti O. P. S. pro prevenci dětských úrazů

Zdroj životopisu: zivotopis.osobnosti.cz/marie-tomsova.php

Populární autoři:

Agatha Christie

1890 - 1976
Bertrice Small

1937 - 2015