Maria Nurowska

polská, 1944

Nahrávám...

Životopis

Maria Nurowská (*1944) je nejoblíbenější a nejpřekládanější polskou spisovatelkou současnosti. Vystudovala polonistiku a slavistiku na Varšavské univerzitě, nějakou dobu pracovala jako letuška a později se stala uznávanou autorkou psychologických románů, v nichž se obdivuhodným způsobem mísí psychologie s historií, politikou a sexem

Do literatury vstoupila roku 1976 na stránkách měsíčníku Literatura a okamžitý úspěch a přízeň kritiky získala již svými prvními knihami – Moje żicye s Marlonem Brando (Můj život s Marlonem Brandem, 1976) a Po tamtej stronie śmierć (Na tamté straně smrt, 1977). Po jejich vydání byla Maria Nurowská označena jako „spisovatelka s ostrými drápy“. Nemenší odezvu vzbudily i její další knihy, mezi něž patří i román Dopisy lásky (Listy miłosci, 1991), který právě držíte v ruce. Nedávno podle jejího scénáře natočila televize SBS pětidílný seriál Panny i wdowy (Panny a vdovy). Následně se Maria Nurowská rozhodla napsat stejnojmennou pentalogii, která jí přinesla ještě větší popularitu.

Největší vášní Marie Nurowské je ženská psychika, jak tvrdí: Muži si jsou příliš podobní: je až příliš snadné je rozluštit.

Zdroj životopisu: www.motto.cz