Marcia Davenport

americká, 1903 - 1996

Nahrávám...

Životopis

Marcia Davenportová se narodila 9. června 1903 v New Yorku. Otec Bernard Glick a matka operní zpěvačka Alma Gluck. Rodiče se rozvedli a její nový otčím byl houslista Zimbalist Efrem. V mládí hodně cestovala s rodiči a příležitostně se vzdělávala například ve Filadelfii či Pensylvánii. Pak začala studovat na Wellesley College, ale nakonec roku 1923 přešla na školu do Pittsburghu, kde se vdala za Franka D. Clarka. Nakonec získala titul bakaláře na Univerzitě v Grenoblu. Rok nato se jí narodilo dítě a již následující rok se s Frankem rozvedla.
Aby uživila sebe i svou dceru, vzala práci reklamní textařky (copywriter). Roku 1928 započala její spisovatelská kariéra v redakci The New Yorker, kde pracovala tři roky. Během té doby, 13. května 1929, si vzala Russella Davenporta, jenž se chvíli poté stal editorem časopisu Fortune. Její druhá dcera se narodila roku 1934. Ve stejný rok se začala věnovat i kariéře hudební kritičky časopisu Stage. Díky své matce a otčímu měla úzké vazby ve světě klasické a operní hudby a díky první knize „Mozart“ (1932), která zachycovala život Wolfganga Amadea Mozarta a byla vůbec první životopisnou knihou hudebního skladatele v Americe se stala slavnou a uznávanou spisovatelkou. V roce 1944 opět její manželství skončilo rozvodem.
Začala více psát a dalším jejím úspěšným románem se stala kniha „Údolí rozhodnutí“, která byla v roce 1945 i zfilmována. V hlavní roli si zahrála Greer Garson a Gregory Peck. Film byl nominován na cenu Akademie pro nejlepší herečku v hlavní roli.
Mezi další dílo patří její vzpomínky „Příliš silná fantazie“, která popisuje lidi, hudbu, místo a politické síly, které formulovali její život. Zvláště bylo její zajímavé vyprávění událostí, které vedly až do smrti českého diplomata a ministra zahraničí Jana Masaryka v Černínském paláci v Praze v roce 1948 a její blízký vztah s Masarykem po mnoho let. Mezi další román patří i „Strážcem svého bratra“ napsaný roku 1954, který byl napsán ze života Collyerových bratrů.
V roce 1973 se stala komentátorkou v rádiu vysílání z Metropolitní opery. Byla slyšena v různých rozhlasových pořadech. Dočkala se šesti vnoučat a sedmi pravnoučat. Marcia zemřela 16.ledna 1996 v Moterey v Kalifornii ve věku 92 let.
V Nerudově ulici v Praze je věnována pamětní deska, kde Marcia načas bydlela.

Populární autoři:

Bertrice Small

1937 - 2015
Karel Čapek

1890 - 1938