Marcel Proust

francouzská, 1871 - 1922 statistiky

Nahrávám...

Životopis

Marcel Proust byl francouzský prozaik, jeden z tvůrců evropského románu 20. století.

Marcel Proust se narodil v dobře situované měšťanské rodině. Jeho matka Jeanne Weilová,byla dcerou židovského makléře. Otec, Adrien Proust, pocházel ze středofrancouzkého Illiers. Po skvělých stuiích a praxi se Marcel Proust stal profesorem na lékařské fakultě v Paříži.

Marcel prožíval dětství střídavě v Paříži a na venkovském Illiers pod vlivem matčina izrealitismu a katolicismu "tety Léonie".Již od narození byl křehkého zdraví a už od dětství trpěl záchvaty astmatu, což ho provázelo celý život.

Roku 1882 byl přijat na Condorcetovo lyceum, kde byl vynikajícím žákem. Již zde začal jeho zájem o literaturu a založil zde Revue lilas.

Po maturitě absolvoval v Orléansu jedoroční dobrovolnou vojenskou službu. Poté studoval práva a v roce 1893 získal titul bakaláře. V roce 1895 studoval literaturu litenciátů. Po celou dobu studií, pokud mu dovolovalo zdraví, žil Proust intenzivním společenským životem.V salonech paní Straussové a paní Arman de Caillavet se sblížil s umělci a estéty i s vlivnými dámami pařížské společnosti. Nevyhýbal se ani veřejnému životu. V roce 1895 byl jmenován knihovníkem v Mazarinově knihovně. Byla to však formální funkce a Proust měl dost času pro literární tvorbu. Kromě toho podnikal cesty
do ciziny, navštívil Itálii a Holandsko. V letech 1907- 1914 cestoval po Francii při hledání krásy starých katedrál v doprovodu své největší lásky šoféra Agostinelliho.

Vycházky za svými přáteli podnikal často v noci, protože trpěl silnou alergií na sluneční světlo. Literární tvorbě se věnoval celý život. Přispíval do Le Banquet, Revue hebdomadaire, Le Gaulois, Le Figaro, Mercure de France aj.

Zdroj životopisu: spisovatele.cz

Populární autoři:

Charles Darwin

1809 - 1882
Johanna Lindsey

1952 - 2019