Koupit knihy

Maciej Slomczynski

Joe Alex · Kazimierz Kwasniewski · Kazimierz Kwasniewski pseudonymy

polská, 1920 - 1998


Nahrávám...

Životopis

Joe Alex je pseudonym Macieje Słomczyńského (*10. dubna 1920 ve Varšavě - †20. března 1998 v Krakově), polského spisovatele a překladatele.
Syn amerického filmového režiséra a producenta Meriana C. Coopera, matka Marjorie Crosbyová se později provdala za Alexandra Słomczyńského, jehož jméno dostal i malý Maciej. Roku 1939 maturoval, za okupace člen AK, vězněn na Pawiaku. Po osvobození působil v americké armádě a u francouzského četnictva, roku 1947 se vrátil do Polska. Pro podezření jako pravděpodobný anglický špión byl pod dohledem. V následujících letech opakovaně odmítl spolupráci. Aby přerušit kontakt, odešel do Gdaňska.
Na základě rozkazu prezidenta Aleksandera Kwaśniewského ze dne 11. listopadu 1997 mu byl za uznání výjimečných zásluh za národní kulturu udělen Velitelský kříž hvězdy Řád Polonia Restituta.

Psal napínavé romány i povídky, divadelní hry, překládal z angličtiny (např. vynikající překlad Joyceova Odyssea). Pod pseudonymy Joe Alex a Kazimierz Kwasniewski psal populární detektivní romány.

Joe Alex nám ve své prvotině představuje stejnojmenného hrdinu – pětatřicetiletého úspěšného spisovatele, který je amatérským detektivem. O pomoc jej požádá přítel z války, inspektor Parker. Joe má zabránit vraždě dvou vědců, kteří jsou údajně na stopě významného objevu.

Cyklus detektivních románů z hlavním hrdinou Joem Alexem, které se vyznačují napínavým dějem a brilantními zápletkami a k jejichž napsání se autor inspiroval anglickou i antickou literární tradicí. Joe Alex v nich pomáhá při vyšetřování svému příteli Benovi Parkerovi, detektivovi ze Scotland Yardu, a většinou jej ještě doprovází jeho přítelkyně Karolina Beaconová, mladá a talentovaná archeoložka.

Joe Alex je pseudonym Macieja Słomczyńskieho, a zároveň hlavný hrdina niekoľkých detektívnych románov vydaných pod týmto pseudonymom. Hrdina románov je detektívom a zároveň spisovateľom detektívnej literatúry, ktorý vo svojich knihách opisuje vlastné príhody.
Cyklus o príhodách Joea Alexa zahŕňa 8 románov:
1. Poviem vám, ako zahynul (Powiem wam jak zginął)
2. Smrť hovorí v mojom mene (Śmierć mówi w moim imieniu)
3. Si len diabol (Jesteś tylko diabłem)
4. Tichý let smrtihlava (Cichym ścigałam go lotem)
5. Piekło jest we mnie (rozšírené vydanie Kiež nájdu svojich nepriateľov (Niechaj odnajdą swoich wrogów) z antológie Pod szlachetnym koniem)
6. Vládkyňa Labyrintu (Zmącony spokój Pani Labiryntu)
7. Vražda v Mandalay House (Gdzie przykazań brak dziesięciu)
8. Cicha jak ostatnie tchnienie(zdroj životopisu: Kniha, pl.wikipedia.org)

Přidat ocenění

Ocenění

U autora není zatím žádné literární ocenění.

Populární autoři:

Johanna Lindsey

1952 - 2019