Lukáš Bárta

česká, 1980

Nahrávám...

Životopis

Lukáš Bárta (2. 2. 1980) se narodil v Ostravě, se kterou je také po celý dosavadní život spjat, a nikam pryč se nejspíš ani nechystá.

Po maturitě na gymnáziu nastoupil pětileté magisterské studium bohemistiky, resp. jednooborové češtiny se žurnalistickým zaměřením na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. Absolvoval v roce 2003. Obhájil diplomovou práci na téma Dětská vize Vánoc, stereotypy, konotace, jazyk.

Ihned po ukončení vysokoškolského studia nastoupil jako středoškolský profesor českého jazyka a literatury na Gymnáziu Olgy Havlové v Ostravě-Porubě. Na stejné škole, kam v 90. letech po čtyři léta docházel, a kde sám maturoval. V této funkci působí dodnes. Mimo jiné zde rediguje literární časopis BOJLER, který v posledních letech obdržel významná ocenění (zejména v oblasti kreativity) a poskytuje publikační možnosti studentům, pedagogům i absolventům. V elektronické podobě si lze některé ze starších čísel stáhnout z webových stránek Gymnázia Olgy Havlové: http://www.gyohavl.cz/IE/private/cas_arch.htm

V současné době je Lukáš Bárta také členem, teoretikem a propagátorem tvůrčího seskupení Bezejmenná skupina, jehož členové jsou rovněž bez výjimky propojení s porubským gymnáziem, a kteří se již veřejnosti představili na několika autorských čteních.

Literární tvorbě se Lukáš Bárta věnuje od počátku svých vysokoškolských studií. Je autorem tří básnických sbírek, románu Průvodci, scénáře ke studentskému filmu, písňových textů a mnoha dosud nepublikovaných povídek. Od počátku roku 2008 je členem ostravského centra Obce spisovatelů.

Zdroj životopisu: www.panoptikum.estranky.cz