Luis Sepúlveda

chilská, 1949 - 2020

Nahrávám...

Životopis

Luis Sepúlveda je spisovatel, novinář, filmový režisér a politický aktivista.

Od počátku sedmdesátých let byl politicky aktivní, podílel se na politice Salvadora Allendeho, se kterým se i znal. Po vojenském převratu a nástupu Pinocheta k moci byl dva a půl roku vězněn a teprve na nátlak Amnesty International byl propuštěn. Se svou rodinou žil v evropském exilu, nejdéle v Hamburku. Nyní žije ve španělském Gijónu. Zde je také zakladatelem a ředitelem Salonu iberoamerické knihy, který se koná každý rok druhý týden v květnu. Také cestoval několik let po státech Latinské Ameriky, v Ekvádoru podnikl výpravu k indiánskému kmeni Šuarů. To jej inspirovalo v pozdější tvorbě.

Sepúlveda je aktivní v ochraně přírody, spolupracuje o organizací Greenpeace. Nějakou dobu strávil na jejich lodi. Tuto zkušenost převedl do své novely El mundo del fin del mundo (Svět na konci světa), v níž popisuje snahy ekologů o záchranu patagonských velryb.

Luis Sepúlveda vydal mnoho knih, povídek, románů i novinářských kronik. Jeho dílo je přeloženo do více než čtyřiceti jazyků. Za svoji literární a filmovou tvorbu získal mnohá mezinárodní ocenění, např. cenu Casa de Las Américas, Gabriely Mistralové za poezii, Mezinárodní cenu Grinzane Cavour, France Culture Etranger, Tigre Juan, Enno Flaiano.

Zdroj životopisu: spisovatele.cz, cs.wikipedia.org